• Majan82

    Hur ser första mensen efter missfall ut?

    Jag fick mitt missfall bekräftat med hjälp av VUL den 20 sep.
    Då hade jag haft bruna flutningari nästan en vecka och en större blödning. Jag fick då cytotec som hjälpte min kropp att få ut allting. Och ALLTING kom ut, jag lovar. Har aldrig blödit så mycket, men det värsta höll bara på i några timmar, sen hade jag som vanlig mens i ca 1 vecka.

    Efter ca 1,5 vecka efter bekräftat MA var jag och min sambo redo att försöka igen. Vet dock inte om jag hade ägglossning (stickorna visade att jag hade ägglossningi ca 1 vecka), men vi körde på ändå. Måste ju få njuta lite också

    Min vanliga mens skulle egentligen ha börjat den 20 sep. men då jag fick missfall då så har jag nu lite svårt att räkna ut när min nästa mens ska komma. Om jag räknar med var fjärde vecka som det alltid varit annars så skulle den komit nu i måndags (18 okt). Det konstiga var att den kom redan förra måndagen, dock väldigt klumpig (precis som missfallet..???) och sen ganska sparsmakat. I lördags och söndags hade "mensen" slutat och jag och min sambio passade på att ha det lite mysigt. Dock kom blödningarna tillbaka i måndags och det verkar inte som att det kommer att sluta.

    Vad är oddsen att man har två veckors mens vid första mensen efter missfall? Har inte blött lika mycket som vid en vanlig mens. Ungefär samma mängder, men utdraget på två veckor?

    Kan det ha varit så att jag blev gravid igen bara 1,5 veckor efter missfallet och och jag nu haft ett väldigt tidigt missfall?

    Jag var på återkontroll den 12 okt och grav. testet visade noll. Alltså sa man att det inte behövdes någon vidare undersökning utan önskade oss lycka till...

    Min mens har tidigare varit väldigt regelbunden och alltid innfallit var fjärde vecka och varat i mellan 4-7 dagar...

    Finns det någon som haft samma erfarenheter som jag?
    Tacksam för svar, vill ju bara veta att allting är bra.

  • Svar på tråden Hur ser första mensen efter missfall ut?
  • Majan82

    Hmmm, ok.

    Förstår hur du tänker.

    Vi tänkte först vänta, men sen kändes det ändå rätt.

    Jag var helt förstörd efter missfallet, men nu har jag pratat om det med så många av mina nära och kära så nu känns det inte längre jobbigt. Sen känns det som att stressen att bli gravid NU har lagt sig. Vi myser när lusten faller på, men det känns ändå lite skumt att blöda först i en vecka för att ha uppehåll i två dagar för att sedan blöda som en vanlig mens igen???

Svar på tråden Hur ser första mensen efter missfall ut?