Nervös!! :/
Jag skrev ett inlägg där jag beskriver min rädsla inför en tredje förlossning, och då har jag ändå två positiva upplevelser bakom mig. Råden jag får är att "ingen förlossning är den andra lik". Och det är ju sant. MEN jag tror att det är jätteviktigt för dig och för de som tar hand om dig under den kommande förlossningen att alla som är med vet vad du upplevt innan.
För mig känns det som att de är de som hjälper till som kan göra förlossningen till en positiv upplevelse hur den än går till. Vi som ska föda kan enbart följa vår kropp och ibland gör inte kroppen som man vill tyvärr.
Kan du inte skriva ned dina önskningar och förmedla dem till kommande barnmorska. Att du vill föda vaginalt om det går, beskriva vad som oroar dig mest osv. Det kanske ger dig en känsla av att kunna påverka lite samtidigt som du har koll på vad som händer även om det inte blir som du tänkt?
Vaginalt eller snitt, det finns ju många positiva upplevelser av båda trots allt och det är det vi måste fokusera på. Vi som snart ska föda.
Önskar dig STORT lycka till.