Inlägg från: laetus et liber |Visa alla inlägg
  • laetus et liber

    Inte bli gravid under Provera-kur?

    Hej!
    Vad jag förstår kan man bli gravid under kuren. Det man ska vara noga med är att vara säker på att man inte är gravid när man börjar med kuren och sedan ta gravtest innan man börjar med nästa omgång för att sökerställa att man inte tar tabletterna om man är med barn. Lycka till!

  • laetus et liber

    2. INNAN DU ANVÄNDER PRIMOLUT-NOR


    (...)


    Graviditet ska uteslutas innan behandlingen påbörjas. Om en förväntad månatlig blödning uteblir, måste graviditet uteslutas innan en ny behandlingsomgång påbörjas. Vid menstruationsförskjutning bör Primolut-Nor endast användas i de cykler man med säkerhet vet att en tidig graviditet ej föreligger.


    Graviditet

    Fall av maskulinisering av kvinnliga foster har beskrivits efter användning av noretisteronacetat under första hälften av graviditeten. Använd därför inte Primolut-Nor under graviditet annat än på bestämd ordination från läkare.


     


    Så det verkar ju inte vara någon egentlig fara att bli gravid på primolut nor. Jag började inte på dag 16 i cykeln eftersom jag inte har någon cykel.

Svar på tråden Inte bli gravid under Provera-kur?