Inlägg från: Obsidiana |Visa alla inlägg
  • Obsidiana

    Förbjud dessa jävla kamphundar!

    Orkar inte läsa allt som skrivits redan så här får ni vad jag tycker utan det som bakgrund.
    Vad jag vet så är det förbjudet att hålla på med hundkamp i Sverige. Det utesluter tyvärr inte att hundkamp pågår så därför finns det såklart kamphundar (efterfrågan och tillgång).

    Dessa kamphundar tränas till att vara agressiva mot, främst andra hundar och djur som de kan tänkas slåss mot som underhållning, men denna agression kan självklart  lätt överföras på människor.

    Agression hos hundar är dock inte rasbundet. Raser som avlats fram till att vara kamphundar eller fylla andra funktioner där agression är ett önskvärt drag är mer benägna att slå över än andra. Men det finns också raser som generellt sett är stabila där individuella hundar får en knäpp helt plötsligt eller är agressiva jämt. (Oj vad många "agressiva" det blev)

    Jag växte upp med en doberman. Hon var fullkomligt säker hela sitt liv, till och med när hon blev sjuk och hade ont mot slutet.

    En vän till mig hade en spaniel (Springer har jag för mig) som var en underbar hund. När kompisens katt skulle föda så hjälpte spanieln till, slickade kattan på huvudet, "uppmuntrade" henne och tvättade ungarna.
    Några år senare, helt oprovocerat, så anföll spanieln kompisens två andra hundar och sedan min vän.
    Hon var tvungen att slå sin älskade hund i huvudet med en stekpanna så den svimmade för att rädda sitt liv och sedan åka in till veterinären för att avliva hunden.

    Det beror alltså inte uteslutande på ras eller ägare utan på hunden själv. Vilken hund som helst kan bli farlig, men med ansvarig avel och ansvariga ägare så minimeras risken för olyckor.

Svar på tråden Förbjud dessa jävla kamphundar!