• XXX09

    Gick upp i vikt att Mirena & svårt att gå ner!

    Hej!

    För 2 månader sen så satte jag in en Mirena hormonspiral & verkade nöjd! Men bara på en vecka upptäckte jag att jag hade gått upp 4 kg, till saken hör är att jag fick vår dotter för nästan 5 månader sen & hade 10 kg som skulle bort! Nu hadfe jag helt plötsligt 14 kg!!!!

    Jag har varit jätteduktig i 1,5 månad, tränar ca 3-4 ggr per vecka, äter bra, ute på promenader ca 2 h 5 dagar i veckan!
    Men jag går inte ner någonting!!

    Jag är helt övertygad om att det är spiralen som spökar, samt att jag är inne på min 5 vecka med blödningar (väldigt vanligt) & att mitt humör inte är ur denna värld!!! Stackars min man :D

    Så på fredag åker den ut, är det någon som har haft samma problem med vikten & sen gått ner i vikt när ni tagit ut spiralen??

  • Svar på tråden Gick upp i vikt att Mirena & svårt att gå ner!
Svar på tråden Gick upp i vikt att Mirena & svårt att gå ner!