Allergitråden
![Oskyldig Oskyldig](https://www.familjeliv.se/lib/js/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif)
![Flört Flört](https://www.familjeliv.se/lib/js/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif)
![Cool Cool](https://www.familjeliv.se/lib/js/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif)
Appropå julrecept, jag har roat mig med att bläddra igenom ett antal olika julspecialtidningar och kollat på deras recept. Av strax under 300 recept så var det knappt 70 som inte innehöll mjölk, ägg, soja,spannmål, nötter eller mandel (och då har jag ändå räknat med alla som bara innehöll smör som mjölkprodukt eftersom det lätt kan bytas ut till mjölkfritt margarin).
Av dessa knappt 70 recept så var det väl ca 95% av dem som tillhörde kategorierna snapskryddning, olika varianter av glöggsmaksättningar, sillinläggningar och sallader.
Du hann skriva lite medan jag funderade och skrev.
Ska försöka fundera lite i nästa tentaläsningspaus
Trots att vi alltid gör mycket noggranna kontroller av alla våra ingredienser har vi nu upptäckt att syrningskulturen i Havregurten innehåller mjölkprotein. Eftersom syrningskulturen är en liten ingrediens blir mjölkproteininnehållet i Havregurten lågt. Analyssvar på mjölkproteininnehåll är ännu inte klara så exakt hur lågt vet vi inte i nuläget.
Vi begär alltid in allergendeklaration från alla våra leverantörer av ingredienser, vilket vi har gjort även för syrningskulturen. I denna allergeninformation framkom inte att kulturen innehåller mjölk. När vi bad om mer detaljer kring framställningsmetoder för syrningskulturen framkom nya fakta och vi kunde nu konstatera att den trots allt innehåller mjölk.
Den nu aktuella syrningskulturen finns bara i Havregurt och inte i någon annan produkt från Oatly.
Vi är hemskt ledsna för de problem som detta kan ha orsakat er. Har du frågor är du varmt välkommen att ringa oss på konsumentkontakt (020 - 84 28 43) eller skicka e-post till oss på [email protected] "
Oatlys Havregurt innehåller mjölkprotein Oatlys Havregurt innehåller små mängder av mjölkprotein. Det är den av Oatly inköpta syrningskulturen som visat sig innehålla proteinet.
- För oss är det oerhört viktigt att kunna ta fullt ansvar för produkten. Vi har därför beslutat att stoppa försäljningen till dess innehållet kan garanteras, säger Oatlys kvalitetschef Ulrika Sydmark
Det är enbart de konsumenter som är mjölkproteinallergiker som får rådet att inte konsumera Havregurt. Oatly har inte fått in några rapporter om att någon konsument drabbats av problem. Men bara det faktum att vi fått kunskap om förekomsten var tillräckligt för att agera kraftfullt.
- Vi upptäckte problemet när vi gjorde en fördjupad kontroll hos den leverantör som levererat syrningskulturen och stoppade då genast utleveranser och försäljning av Havregurt, säger Ulrika Sydmark
Den nu aktuella syrningskulturen finns bara i Havregurt och inte i någon annan produkt från Oatly.
För mer information kontakta kvalitetsansvarig Ulrika Sydmark 0733-100 975 eller informationsansvarig Carina Tollmar 0708-479 921