Allergitråden
Hej!
Jag brukar läsa här i allergitråden ibland och skulle vilja ha era råd! Det är ju helt otroligt vad ni är insatta i olika födoämnen/allergier!!
Min son (2 år) har alltid haft problem med eksem. Som spädbarn mest på kroppen. Nu har det flyttat sig och sitter mest i ansiktet.
Jag har SÅÅÅ många gånger varit på bvc (två olika orter då vi flyttat) men även på barnmottagning samt vanliga vc, och alltid blivit nonchalant bemött för min sons problem har aldrig varit något att "gå vidare med". Gå hem och smörj med kortison och miniderm är de råd vi fått. Jag har också tyckt att han gått upp dåligt i vikt men aldrig fått gehör för det.
Nu har eksemen i ansiktet eskalerat, han har stora blodiga sår som han river sönder varje natt. Grannen frågade om han ätit jordgubbskräm och glömt att tvätta sig...
Igår var vi (återigen) på bvc och fick träffa barnläkaren. Nu tyckte de att det var dags att agera (...) han fick en ny kräm (minns ej namnet, det har inte kommit till apoteket ännu) utan kortison, samt antibiotika då eksemen var inflammerade.
Vi ska dit och ta blodprover för att kolla de vanligaste födoämnena och alla (vad han nu menade med det?) luftburna allergener. Dessutom påpekade han att viktkurvan inte såg bra ut PÅ 18-MÅNADERSKONTROLLEN, så han ville ha en vikt + längd -Kurvan blev en nedåtböj både på vikt och längd. Det var min sambo som gick på 18-månaderskontrollen, men varför reagerade ingen då, tänker jag... Förutom såren i ansiktet har han alltid varit lös i magen (inte vattniga diarréer mer som komockor) samt har sedan värmen kom hostat jättemycket på nätterna.
Jag har aldrig lyckats få grepp om vad som gör eksemen värre/bättre, bara en sak: När han fyllde år så badade vi på badhuset (det har vi inte gjort sadan han gick på babysim) och han fick vid ett fika äta en kokosboll (sådan med "skum" i). Dagen efter var hans ansikte som ett öppet sår.
Nu har vi en uppföljningstid om 14 dagar och om eksemen inte läkt då så skickas vi vidare till barnmottagningen på sjukhuset.
Jag känner mig orolig för att det inte kommer att göras mer om eksemen har läkt hyfsat, jag har hela hans liv haft "på känn" att han är allergiker men aldrig fått något gehör för det.
Ni som är så insatta, vad tänker ni om hans symtom? Vad ska jag "kräva"? Ska jag nöja mig med att vi inte får fortsatt hjälp om eksemen ser fina ut (vilket de ofta "oturligt" har gjort då vi träffat läkare)?
Förlåt för att det blev så långt, hoppas någon orkat läsa.
Tack på förhand!