FFIA har ju bara kontakt med ICBF i Colombia (AC har kontakt med 7 privata barnhem+ICBF). Varken AC eller FFIA har någon väntetid i Sverige innan man får skicka sin ansökan till ICBF, men därefter kan det som sagt ta lång tid. Den svenska organisationen har inget som helst inflytande på väntetiden. Det brukar ta lång tid att få bb från ICBF, även om undantag finns. Dessa undantag kan gälla vid adoption av biologiska syskon, äldre barn eller barn med särskilda behov. Mycket beror på hur en ansökan ser ut. Om ni kan tänka er ett syskonpar där barnen är lite äldre kan det kanske gå fortare. Ytterligare en aspekt är era åldrar. ICBF brukar föredra unga föräldrar, åtminstone till de yngsta barnen. AC redogör tydligt för deras placeringsprinciper på sin hemsida. FFIA är otydligare. Det är dock samma kontakt och samma principer gäller. Fundera noga på om ni är beredda att adoptera två barn på samma gång som är fem år eller äldre. Har ni tillräcklig erfarenhet av barn? Orkar ni? Har ni råd och möjlighet att stanna hemma båda två så länge det behövs?
M2003 skriver något väldigt viktigt i inlägg 13: ställ dem mot väggen så ni får en bättre tidsuppskattning än deras vanliga glättiga svar avseende väntan. Ett felaktigt landval kan ju innebära att ni faktiskt blir utan barn så nu måste ni tänka strategiskt så att ni inte plötsligt står där och är för gamla!
Slovakien tycks det komma en hel del barn ifrån, inte minst syskonpar. Här på fl brukar ett par familjer hålla till som nyligen har adopterat därifrån. Camaro girl har nyligen har fått barnbesked.
Taiwan är troligen ett av de bästa tipsen just nu. Sydafrika genom AC är ytterligare en kontakt som kanske skulle kunna fungera.
Allra snabbast bör det gå om ni kan tänka er att adoptera något av alla de barn som organisationerna söker föräldrar till och ni stämmer in på de krav som landet ställer. Barnen hittar ni på hemsidorna. Just nu söker t.ex. BFA föräldrar till 7 barn från Taiwan, bl.a. en (såvitt man vet) frisk och normalutvecklad pojke född 2005.