Inlägg från: sara384 |Visa alla inlägg
  • sara384

    Tygblöjetråden 24

    hängt med er ett tag...dock utan att ge mig tillkänna. Tack för alla tips! Men en fråga...ni som gillar IV:s formsydda i flanell..mina bara läcker. Är det för att de är nya och inte tillräckligt tvättade eller? Inte alls samma problem med de i frotté eller aio...svårt att använda extra inlägg till min lilla bebis (5v, 3950g) utan att det blir ohanterligt tjockt. Tips?

  • sara384
    NorrVimpel skrev 2010-05-04 09:06:57 följande:
    Jag tänkte att vi skulle ha tygblöjor (får vårt första barn i november). Pockets verkar förstås väldigt smidigt men är mycket dyrare än de andra alternativen. Att sy känns inte heller lockande... Tänkte att vikisar är väl bra men så har jag en man som är mycket opraktisk så nu lutar det åt Imse formsydd flanellblöja. Tycker det är bra att man kan ha dem hela blöjperioden. Är det någon som har åsikter om Imses formsydda flanellblöja?Och är det något man skall tänka på när man införskaffar tygblöjor?
    har inte provat vikblöjor, men använder Imses andra sorter. Dottern är bara sex veckor så är väl ingen expert än, men.. Bäst av allt gillar jag aio, men det blir dyrt eftersom de inte funkar hela tiden. Har både flanell och frotté i formsydda, gillar frottén bäst, de suger upp mycket bättre än flanellen. Ffa i början då barnet bajsar ofta och löst så blir det en sjö i flanellblöjan som man slipper med frottén... Lycka till!
  • sara384

    NYM... satsa på newbornstrl, tyckte först det var lite onödigt, kunde väl funka med one-size....Inte en chans, -de är jättestora. Min dotter är liten men kommer inte att kunna ha de andra på LÄNGE!

Svar på tråden Tygblöjetråden 24