• Ebo88

    Några som vill ha barn som är mellan 16-19??

    Viilma skrev 2017-10-11 14:08:42 följande:

    Jag vill skaffa barn men ändå vill jag gå ut gymnasiet först. Orkar liksom inte vänta, är snart 18 år. Har någon något förslag hur jag ska göra?


    Vänta och gå klart skolan först. Förstår att det är jobbigt att vänta om man längtar men bör du väl får sin lilla skatt sen så har du honom/henne för alltid så om du väntar i 1.5 år till så är det vara att tuta och köra sedan.

    Något du ska tänka på också är ekonomin. Inte för att pengar är allt men du vill ju kunna försörja dig själv och ditt barn. Som sagt - det är inte allt men det är ändå en nödvändig del att tänka på. Visst kan du skaffa barn nu och ta uppehåll på 1 år för att gå med en klass under din årskull sen och ha ditt barn på förskola när du återgår till skolan men mitt råd är att vänta.
Svar på tråden Några som vill ha barn som är mellan 16-19??