hypertalk skrev 2010-12-21 19:49:06 följande:
Yosa - nu har vi varit iväg på vår första semester utomlands med allergibarn och det har funkat finfint!!

Sonen är som sagt allergisk mot ägg, vete, fisk och nötter. Vi beställde glutenfrikost till honom på planet då han börjar kunna äta glutenfritt istf naturligt glutenfritt alltmer. Dock ville han inte äta den maten (lite krasslig i magen innan vi åkte så han hade ingen vidare aptit). Väl på Teneriffa började vi att leta i mataffärer efter saker han kunde äta. Dessvärre hade de inget bröd what so ever som var ens glutenfritt. Vi frågade på 3 stora mataffärer men dom såg helt frågande på oss när vi frågade efter bröd "sin gluten". Men på många andra matvaror stod det faktiskt "sin gluten" vilket var skönt.
Men det funkade bra med maten ändå, en kväll åt han pommes och majskolv och var nöjd!

Barn kräver ju inte så mkt i matväg vilket är skönt. Vi lagade dock den mesta maten i lägenheten, alltför att slippa oroa oss. Han fick äta isglass (även om den nu kan innehålla vetestärkelse) för att vara säker på att den inte innehöll ägg eller nötter.
Vi fick blodad tand och vill mer än gärna åka igen, kanske redan till hösten om ekonomin tillåter och då kommer vi att välja ett "fastlands-land" för att förhoppningsvis få ett större utbud av matvaror. De ggr vi var på restaurang och åt var de mkt hjälpsamma och gjorde utan protester specialmat åt honom.
Lycka till med val av resa!
Toppen semester låter det som ni haft härligt. Så skönt att höra att allt gick bra trots allergier.
Valet och kvalet min dotter stjuvade en muffins innehållande ägg och hon reagerade ingenting blev så glad samtidigt som funderingen är kring ägg på henne, vet att läkarna sagt att den till 100% kommer växa bort men ändå vågar man testa och frågan är hur ska man testa lättast på barn? Hon är 5år.
Min äggallergi finns kvar och jag har mycket svårare än henne fick tyvärr erfara den av misstag av ett satans bageri.