EPT (Extremely Pre Term/Extremt mycket för tidigt född) Tråd 17
Instämmer med alla tidigare skrivare här. Du är en helt underbar fantastisk människa Anci och vi finns här för dig.
Tänker på er!
Många kramar från oss
Instämmer med alla tidigare skrivare här. Du är en helt underbar fantastisk människa Anci och vi finns här för dig.
Tänker på er!
Många kramar från oss
Det första jag tänkte när jag såg Emilia var att hon var pytteliten och att hon såg ut som en "skrutt". Kan inte riktigt definera det ordet, men hon kallades "Skruttan" ett bra tag. Hennes moster sydde ett par byxor till Emilia där det stod "Skruttan" på rumpan, ursöta. =)
Livsglädjen; Jag lider verkligen med dig/er. Kan inte förstå hur den läkaren kan ens säga så till dig. Det är fruktansvärt! Det bör inte finnas en speciell utsatt tid till hur länge man kan vara sjukskriven efter man mist sitt älskade barn, alla är olika och behöver olika mycket tid på sig för att komma tillbaka till vardagen. Alla behöver olika behov och stöd. Jag tycker man bör få vara sjukskriven så länge man önskar och går tillbaka till jobb när man känner att man klarar av det, men med halvtid från början ett par veckor för att känna efter. Det viktigaste är ju att man ska fungera i vardagen, att man ska orka med allt som händer och sker runt en. Sömn som du säger också är absolut det viktigaste. Man kan bli helt galen om man inte får sova. Blir så illa berörd av den där läkaren. Och att du inte fått tag på någon kurator eller någon som är villig att prata och stötta dig är ännu mer fruktansvärt. Känner mig hjälplös. Styrkekramar till er iaf!
Läser med intresse för det ni skriver. Undrar vad det finns för komplikationer som kan ske när man har ett överburet barn?
Hoppas på svar...=)
Hej Alla! Ni som har lite äldre prematurer.. En undran till er. Hur mycket väger/vägde era underverk när de är/var runt 3,5-4 år? Emilia blir 4 i oktober, väger nu runt 15 kg och är 97 cm lång. Nyfiken! =)