Hur många dagar har ni kvar till BF?
Bf +8 :( nu är det inte roligt...
Bf +8 :( nu är det inte roligt...
mm samma här! Är väldigt otålig nu och blir så irriterad när man har haft lite svaga förvärkar som sen försvinner dagen efter. Känns som man går fram ett steg och sen tillbaka ett steg. Dom här sista dagarna innan Bf kommer vara segare än nånsin känner jag på mig! Åhh! tänk att man längtar tills man ska få rejält ont. Sjukt igentligen hehe.
mm o sen blir jag irriterad på folk som frågar om bebis har kommit, tex kollegor. Vafan tror dom inte att man hör av sig när han har anlänt liksom! Och dagisfröknar som frågar hur det går, "jo tack han e ju kvar där som du ser" har man lust o säga!
Hur går det för dig? hänt nått? 2 dagar kvar för dig och 1 för mig. nääääraHoppas dom kommer på utsatt tid.
Hur går det för dig? hänt nått? 2 dagar kvar för dig och 1 för mig. nääääraHoppas dom kommer på utsatt tid.
1 dag kvar. I går hade jag såna förvärkar att jag var säker på att jag skulle vakna med värkar. Men ikke. Inte i dag heller.
näpp ingen bebis här heller och ingen slempropp! fast o andra sidan, den såg ja inte att den släppte med dottern heller. Nu e man såååå tung och less! eller hur?! Fan ja kan ju knappt gå längre! Det känns som om han e påväg ut när man går. Han måste ligga väldigt långt ner eller så känns det bara så.
mm det där försökte jag med för nåra veckor sen, asså att överanstränga mig så jag satte igång att göra rent ugnen, skåpluckor med mera men det enda jag fick var ont i ryggen hehe. Men promenera e ju alltid bra att göra men just nu tycker jag att det är för tungt faktiskt. Asså jag har svårt till o med att resa mig upp från soffan! Ser ut som en skalbagge på rygg haha.
mm det där e olika för mig dag för dag, vet inte om det e han som trycker på blåsan ibland. Hur känns det när du går? För mig e det ett sånt oerhört tryck neråt att det känns som om han e påväg ut. Kan inte minnas att det var så med min dotter. Men å andra sidan dom här två graviditeterna har varit allt annat än lika.
BF i dag! Men det verkar inte bli någon bebis i dag dock. Förhoppningsvis sätter det åtminstone igång i kväll/natt :)
mm vi får hoppas på det, för mig e det 1 dag över. Men eftersom jag blev startad med dottern och då bara har den erfarenheten så finns bara känslan av att bli startad denna gång oxå. men då ska jag gå i 2 veckor till. Åh hemska tanke!!!
mm ska snacka med min bm imorn och kolla om dom vill göra det tidigare. Jag fattar fan inte varför man ska behöva gå 2 veckor över tiden innan dom gör nått när bebis endå är färdigbakad och ens kropp inte orkar mer! Dumt jävla system. Man borde få bestämma det själv efter v 40.
BF+3 i dag -_-
38 dagar kvar nu.. Det går fort
Usch. BF+5 nu. Sonen kom på BF+2. Intensiva förvärkar två kvällar och nätter i rad men i övrigt händer ingenting! Jag är så less och frustrerad nu!
BF+7. Hinnsvepning gjordes i går. Ingenting händer. Suck.
BF+9...
Förlåt min gravidhjärna, BF+11 är det såklart.
Alltså, jag tycker så synd om dig! Du måste verkligen ha en tapp av stååål! :D Lycka till på hinnsvepningen idag <3