• Jenny72

    RMC-Malmö

    Hallå alla kämpare där ute i cybervärlden!
    Malmötråden blev visst för gammal:( Händer det så lite där nu?? Skulle tro att vi bara behöver uppdatera tråden. Jag är supernyfiken på hur det går för er alla. Både er som blivit gravida och er som ännu väntar på ett lyckans ägg.
    Håll tråden levande snälla ni!
    Kram på er

  • Svar på tråden RMC-Malmö
  • Jenny72

    Själv har jag medicinerat för äggdonation men fick tyvärr blödning före insättning, så 2 embryon fick frysas. Genomförde en behandling av ett av äggen som misslyckades och nu har vi ett embryo kvar i frysen som vi ska återföra om det klarar upptiningen.

  • Jenny72

    i don´t know:(
    grattis grattis graaaaattttis! skönt=))
    kram jenny

  • Jenny72

    Hallå där ute!!!!!!
    Är det totalt stiltje från Malmö?????

  • Jenny72

    Först får ni komma på kuratorsamtal där ni får tillfälle att diskutera era tankar kring att berätta om det eventuella barnets ursprung. det är säkert individuellt när och hur hur samt hur många personer man väljer att berätta för Vad som dock står klart är nog tanken att man ska berätta för barnet och då gärna så tidigt och så naturligt det är möjligt. Vad beträffa antalet ni väljer att tala om för är det upp till er själva. jag känner att hela denna processen och alla dessa år varit svåra att "dölja" och ärligt talat bryr jag mig inte ett dugg om vem eller vilka som vet.
    Själva behandlingens längd om man räknar från medicinering och fram till insättning varierar lite. Man startar med mediciner då mensen startar och ska sedan mäta slemhinnan efter drygt en och en halv vecka. Är slemhinnan då 7mm eller mer är det bra och insättning kan ska redan nästkommande dag, annars får man medicinera ett tag till. Själv började jag blöda innan första hann sättas in så det var bara att frysa och starta om igen.
    Hoppas du fått svar på dina frågor.
    Lycka till! MVH Jenny

  • Jenny72

    Vi har ett ägg i frysen som vi hoppas på sedan vet man aldrig när nästa donator dyker upp, och då blir vi ju mottagarpar nr2. Då får man ägg om det så att säga räcker till 2 kvinnor. Om donatorn får du inte veta någonting.

  • Jenny72

    Snyft! Hade insättningsdag idag, men enda embryo vi hade i frysen överlevde inte.
    Får avbryta medicineringen och har inte en susning om när nästa donator dyker upp:(( Jag kommer inte att skriva mer i denna tråd, det verkar ändå gå ganska trögt för den just nu. Ni ska veta att jag kommer att gå in och läsa om hur det går för er alla och hålla tummara för er!! Jag blir SÅÅÅÅ glad när jag hör talas om lyckade försök, så bara så ni vet... jag har ögonen på er:)
    Sköt om er och kämpa på! Än ger jag inte upp ska ni veta! Skriv skriv skriv om era donationer så lågan inte slocknar.
    Kram

Svar på tråden RMC-Malmö