• Achillea

    Jag har gått ned 7 kg på 10 dagar!

    Jag har nu lagt om min livsstil totalt, från att ha ätit minst 2 kg chocklad i veckan, en massa små ätande sent på kvällarna och en massa unnande till fikat.
    Jag har nu slutat med vitt bröd, dragit ner på kolhydrater och socker, slutat äta sent samt lagt av med allt godis och vetebröd.
    Har sammtidigt börjat köra hemma träning ca 1 timme per dag och jag blev chockad över resultatet då jag ställde mig på vågen.
    Jag har gått ned 7 kg på 10 dagar, och då har jag haft ca 7 kgs övervikt.
    Det jag vill säga är att kosten och motion kan göra under, är bara så glad över detta.
    Har man inte möjlighet att gå till gym kan man träna hemma med enkla övningar som tar

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-11-23 13:01
    Eftersom många efterfrågar min vikt, längd samt vad jag tränar så skriver jag det här, så det är synligt så ni slipper leta i tråden efter dessa svar.
    Min startvikt var 73 Kg, just nu väger jag 64 kg och har som mål att nå 60 kg sedan är jag nöjd. Är även 163-164 lång. Angående mat så äter jag ungefär samma som tidigare, dvs ca 4 -5 mål om dagen. Jar tagit bort all dricka, godis och skräpmat, har även dragit ned på kolhydrater och ersätter det med grönsaker.

  • Svar på tråden Jag har gått ned 7 kg på 10 dagar!
  • Achillea
    April Mamma skrev 2009-11-20 15:18:25 följande:
    Oj... det var värst =) Grattis!!2 kg choklad
    Japp var helt sockerberoende, hemskt är mycket piggare nu utan allt dessa socker
  • Achillea
    April Mamma skrev 2009-11-20 15:21:18 följande:
    Förstår det....Men om du bara hade 7 kg övervikt så var det ju inte så farligt med tanke på dina "ovanor" =)
    Har försökt tidigare dock utan motion bara pillat med kosten men då var det bara nåt kg som rök.
    Nu är jag nere på vikten innan jag fick barn ska ha bort 5 kg till sedan är jag nöjd. Mest bara chockad över att man gick ned i vikt, käns ju i principt omöjligt hehe
  • Achillea
    SailorGirl skrev 2009-11-20 15:23:59 följande:
    Oj! Det måste varit jobbigt för magen att handskas med din gamla kost. Grattis till att må så mycket bättre
    Ja det var det ju, var ju jämt uppjäst och mådde halv illa. Urs vad man har misshandlat sin kropp egntligen brrrr
  • Achillea
    sonen08 skrev 2009-11-20 15:28:05 följande:
    grattis är med sockerberoende ska med lägga om min kost nu och sluta äta godis veckovis, va är de för hemmaträning du kör??
    Jag har kört dessa plus stående jogging och lite andra påhittade övningar

    Har gått jätte bra


    ">

  • Achillea
    Stårschan skrev 2009-11-20 15:29:09 följande:
    Stort grattis! (Men det jävliga är att din tråd gjorde mig chokladsugen )
    haha f'låt
  • Achillea
    Jmia skrev 2009-11-20 15:37:42 följande:
    Hej!! Och herregud.. grattis! Men är du inte klok? 2 kg i veckan? Jag är själv helt sjukt sockerberoende. Men det är som en drog, jag KAN INTE sluta. Sitter precis nu och fullständigt drömmer om en cola light och förbannar det faktum att inget sött finns i hela köket. Jag vill också gå ner 7 kg på tio dar. Låter nästan för bra för att vara sant.
    Haha skulle ha sett mig för ett par jular sedan då jag smällde i mig 5 kg chocklad på bara ett par dag. Kan tilläggas att min släkt skämdes för mig haha
  • Achillea
    julibebis08 skrev 2009-11-20 15:42:55 följande:
    Va duktig du är TS! Jag har samma problem som du hade. Hur lyckades du sluta med chokladen? Jag vet nämligen inte hur jag ska stå emot. Hjälp mej.
    Jag var ganska dramatisk handla inte hemm något sött, men en massa frukt seda var det bara att mula frukter när söt suget blev som jävligast, min socker avgiftning gick på fa 4 dagar sedan började suget försvinna. Nu när jag ser chocklad blir jag inte ens sugen
  • Achillea
    Supersoniclove skrev 2009-11-20 15:47:31 följande:
    är jag avis eller avis?Fy fan jag skulle behöva få bort miff släsk häng Äter du nått bröd?Mörkt?
    Enda bröd jag äter är hårt bröd, förut tog jag mörkt bröd istället för ljust men tyckte endå det jäste i magen på en.
    Jmia skrev 2009-11-20 15:48:57 följande:
    Vad har du käkat för mat då? Det är det som är det svåraste för mig, jag kan låta bli cola och choklad, vitt bröd och sånt. Men det är så svårt med maten.. Upplys mig snälla
    Äter egentligen samma mat som tidigare dock har jag dragit ned mycket på potatis,pasta, ris och ersatt med grönsaker. Samt att portionerna är mindre nu än tidigare, så äter mer frukter per dag då jag tidigare skippade lunch ock så. Samt att jag börjat använda olivolja till maten ect, har väl bara blivit mer medveten om kalorier, socker och härdade fetter.
    Man får ju en chock när man kollar på varor, som en ballerina kaka innehåller 70 kalorier! Man blir nästan rädd när man börjar kolla innehållet.
  • Achillea
    julibebis08 skrev 2009-11-20 15:53:46 följande:
    Okej får försöka det då. är så jävla trött på att må dåligt.
    Man kommer till en punkt då man börjar inse och känna hur dåligt man egentligen mår av allt skit man stoppar i sig. Har ju blivit bra mycket piggare, huden är bättre samt tappar inte alls lika mycket hår som tidigare. Man förstår verkligen vad all skräpmat och godis gör mot ens stackars kropp.
Svar på tråden Jag har gått ned 7 kg på 10 dagar!