Ryggmärgsbråck/ MMC del 7
Hej på er allihop, längesen jag var här, men alltid lika skönt att få ta del av era inlägg, och känna igen sig alla små o stora saker som händer oss!
Vi har flyttat till min "hemort" har inre bott här sen jag var 16 år o det känns som rätt beslut att komma tillbaks!
Nu har vi närmre till min familj, o får lite mer stöd o hjälp med passning av barnen, samt tryggt med en liten ort, litet dagis o skola. Det är tröttsamt att byta habilitering, dagisresurs mm men hoppas att det blir bra här.
Fast vi bor väldigt trångt, och har inte bestämt oss om vi skall bygga ut eller skaffa större hus, vi älskar den här platsen, men det är på en höjd okanske inte så bra för F..
Idag hände något underbart!!
F gick lätt som en plätt med sin rullator och större leende i hennes lilla ansikte har jag aldrig sett!! (knappast i mitt ansikte heller för den delen ;)
Förut har den rullat för lätt o snabbt f att F ska hinna gå, men idag var en praktikant-sj.gymn med o visade att det gick att göra hjulen trögare, Vips kunde den användas jättebra!!
Jag tänker på er alla som får tillbringa så mkt tid på sjukhus med våra småttingar, men ibland sker det små mirakel o man får nya krafter!
Styrkekramar till er alla!