Inlägg från: pumpkinpie |Visa alla inlägg
  • pumpkinpie

    Är det sant som de säger om Universitet /högskola...

    TS, som många andra här kan jag bara råda dig att välja det du tycker är roligast. Den eventuella bördan av mycket litteratur blir lätt att bära när man brinner för sitt ämne. Själv har jag pluggat juridik, en skittuff utbildning (och vanligtvis läste man mer än två böcker i veckan), men eftersom man snöade in så var det bara roligt. Eftersom jag tycker skattejuridik är det mest spännande som finns blev jag just skattejurist. Har inte ångrat mig en sekund, kanske inte ett jobb som räddar liv direkt, men för mig passar det utmärkt!

    Alltså tänk inte så mycket på arbetsbördan utan välj efter hjärtat!

  • pumpkinpie

    ...men för att svara på din fråga, svårighetsgraden på en utbildning har nog ganska lite att göra med antalet kursböcker. Det svåra med jursitutbildningen var ju inte att läsa böckerna utan att lösa uppgifterna man fick i konkurrens med andra oerhört motiverade studiekamrater. Här tar jag mig förmodligen vatten över huvudet eftersom jag saknar insikt i socionomutbildningen men jag antar att det krävs en helt annan analysförmåga för att klara juristutbildningen. Vad gäller läkarutbildningen antar jag att man på ett helt annat sätt än andra utbildningar måste lära saker utantill, yrket kräver stor exakthet och säkerhet. Som jurist klarar du dig fint utan att kunna en enda paragraf utantill

  • pumpkinpie

    Dorian Ertymexx skrev 2009-09-01 16:48:38 följande:


    Fördelen med olika intressen. Jag skulle dö av bara tanken att läsa skattejuridik. Å andra sidan tror jag inte att du skulle drömma om att bli korrekturläsare heller va... ;)
    På FL är det ju rätt så kul
Svar på tråden Är det sant som de säger om Universitet /högskola...