"Väcka" bebisen?
Alle skrev 2005-09-20 07:38:00 följande:
Jag sitter vid dator hela dagarna på jobbet, och hamnar ofta i en något framåtböjd ställning - då blir det liv i magen.
Likadant på kvällarna när jag sätte mig framför tv:n och slappnar av - då brukar Tiger vakna
Jojjo13 - jag har inte hört nåt om att man MÅSTE känna dem röra sig varje dag efter vecka 25. Tycker att min BM borde ha sagt nåt om det. Var har du hört det??
Och lite mer specifikt här: publikdocplus.regionuppsala.se/Home/GetDocument&reference=DocPlusSTYR-8164&docId=DocPlusSTYR-8164
Citat: ? Vid besöket i vecka 25 ska kvinnan informeras om fosterrörelser och vikten av att känna rörelser dagligen. Fostrets rörelser ökar under graviditeten fram till v 32 då det når en platå som kvarstår fram till förlossningen. De ska inte minska i slutet av graviditeten men kan ändra karaktär.?
Jag minns inte om jag blev informerad om det i mina tre tidigare graviditeter men ska vara mer uppmärksam nu när jag väntar fjärde :)