Anonym skrev 2009-06-05 18:44:47 följande:
Jag skulle råda dig till att inte göra en medicinsk, utan en vanlig kirurgisk abort. Efter att jag gjorde den medicinska aborten fick jag en infektion och jag har inte blivit gravid sedan dess. Jag vet inte alls om det har med det att göra, (har inte gjort några undersökningar)men jag tror att man blir infektionskänslig efter en medicinsk abort. Det är vad jag tror, jag har inga vetenskapliga fakta.
Man blir lika infektionskänslig efter en kirurgisk som en medicinsk, så hur man än väljer att göra är det jätteviktigt att följa de instruktioner man får (om sex och så) och att gå på efterkontrollen.
Men jag tyckte att den medicinska var vidrig, blödde väldigt mycket, fick ha flera bindor och blödde ändå igenom inom en timme HELA första dygnet. Sen kom det i stötar, men varje stöt blödde igenom bindorna. Hade också väldigt ont i flera dagar. Sen ett halvår senare fick jag åka in akut med svåra magsmärtor och det visade sig att det fanns rester kvar som kroppen försökte stöta ut så då blev jag skrapad iaf. Den kirurgiska däremot var hur smidig som helst, ingen smärta och inga problem. MEN jag gick aldrig på efterkontroll efter min medicinska, puckot jag tyckte inte att jag hann och att allt var bra, hade jag gått på efterkontroll så hade jag ju aldrig behövt åka akut sen.
Jag har nu två barn som kommit till efter aborterna, så att få barn ska inte vara några problem.