Reductil
Knasiga morsan skrev 2009-07-10 19:56:23 följande:
Joo sallad är något jag skulle kunna tänka mig att äta! Dock inte yoghurt då de innehåller socker eller sötningsmedel och detta är inget jag får äta! Anledningen till att jag äter bröd är just för att min läkare sa till mig att jag skulle äta vitt bröd just för att få i mig lite kolhydrater som ändå är lite mer "nyttiga"..
Det finns väl yoghurt utan tillsatt socker? J ag brukar köra med Mild Naturell Yoghurt, den tycker jag är god. Godast är den med vanilj, men då är det ju socker tillsatt tyvärr.
Sen måste jag bara fråga, har din läkare sagt att vitt bröd är bästa sättet att äta kolhydrader som är nyttiga? Vet du hur läkaren tänker då? Jag trodde kolhydrater i grönsaker var mycket nyttigare i sånt fall, eller fullkorn där man dessutom får i sig fibrer.