Inlägg från: Dr Mupp |Visa alla inlägg
  • Dr Mupp

    Ni som kör med fri uppfostran. Vad betyder fri för er?

    Vårt ledord är frihet under ansvar, ansvar under frihet.

    Vi straffar inte, ser ingen anledning till att straffa. Time-out, skickas in på rummet, indragen bolli/veckorpeng, utegångsförbud osv är inget som förekommer hos oss.

    Barnen får inte göra som de vill utan här samarbetar vi för allas trivsel. De får lära sig av sina misstag. Går man ut utan jacka och det är kallt så upptäcker man att man fryser och kommer in och tar på jackan. Ritar man på väggen tas pennorna bort.

    Och ja barnen är väldigt väluppfostrade, det är många som är förvånade hur bra de beter sig i tex affären.

    Det enda bekymret just nu är att de lämnar ytterdörren öppen och är dåliga på att hänga upp sina jackor så det påminner vi om. De är 2, 4 och 5 år gamla.

  • Dr Mupp
    Queen70 skrev 2009-05-23 20:56:31 följande:
    Men att ta bort pennorna måste väl också betraktas som ett straff? Dr Mupp skrev 2009-05-23 20:51:52 följande:
    Barnen ser det säkert som en straff, men jag ser det som en konsekvens. Kan man inte hantera pennorna så tas det bort. Tills nästa gång de vill rita och då ritar på pappret. Det är ju inte så att vi tar bort pennorna och det inte får tillbaka dem.
  • Dr Mupp

    Consuela BananaHammock skrev 2009-05-23 21:14:01 följande:


    Men är inte konsekvens detsamma som straff??
    Konsekvens är en naturlig följd medan straff inte har nått med "brottet" att göra.

    Att ta bort pennorna för ett barn som ritar på väggen är en naturlig konsekvens som följer beteendet. Att sätta barnet i time-out är straff.
    Queen70 skrev 2009-05-23 21:08:37 följande:
    Kan det inte räknas som konsekvens att man inte får titta på bolibompa om man gjort nåt som man i familjen kommit överens om att man inte gör då?
    Nej, det är straff. Vad har bolli att göra med det man kommit överens om?
  • Dr Mupp
    Consuela BananaHammock skrev 2009-05-23 21:30:21 följande:
    Men vad gör ni om barnet slår på ett annat?? Tar bort det slagna barnet?
    Särar på barnen och tröstar det lessna barnet. Sen förklarar man för det andra att man inte får slåss.
  • Dr Mupp
    Consuela BananaHammock skrev 2009-05-23 21:34:35 följande:
    Och om det fortsätter....
    Här har det fungerat.

    Hur tycker du man ska göra?
Svar på tråden Ni som kör med fri uppfostran. Vad betyder fri för er?