Inlägg från: Midsommartjejen |Visa alla inlägg
  • Midsommartjejen

    Orkar man?

    Jag lever själv i förhållande med 6 barn, 4 mina o 2 hans. Våra barn har dock gått hyfsat bra ihop. De bråkar mest syskon emellan isf. Men jag har märkt att jag o min man måste vara väldigt samspelta o ha mycket snack mellan oss för att det ska funka. Det är INTE lätt med storfamilj när man inte är barnens ursprungliga föräldrar. Våra barn är mellan 12 och 18 så de kan man ju iaf diskutera med, vet inte vad ni har för spridning på era?
    Sen undrar jag, är det bara du som far illa av det hela? Gissar att det isf är du som fått huvudansvaret för att det ska funka. Och då är det ännu svårare.
    Har tyvärr inga bra råd mer än att du och din man måste prata er samman o verkligen ta reda på vilka regler som ska gälla o sen köra på dem, mot alla barnen.
    Lycka till! För det är även kul med storfamilj!

Svar på tråden Orkar man?