• versan

    Adresser och bilder på pedofiler och våldtäktsmän

    Skitbra häng ut dom bara.
    Skulle någon släkting göra något sådan vidrigt så skulle jag ta avstånd direkt.
    Och att man själv skulle bli utittad för att man har släktband med förövaren så får man väl ta den smällen och förklara vad man tycker själv om det hela.

  • versan
    versan skrev 2008-11-15 21:29:49 följande:
    Skitbra häng ut dom bara.Skulle någon släkting göra något sådan vidrigt så skulle jag ta avstånd direkt.Och att man själv skulle bli utittad för att man har släktband med förövaren så får man väl ta den smällen och förklara vad man tycker själv om det hela.
    jag pratade bara om förövare (ej offren) huua dom stackarna har ju lidigt tillräckligt.
  • versan
    Airlee skrev 2008-11-15 21:31:16 följande:
    Om man är till exempel åtta år gammal och blir mobbad i skolan för att ens farbror är sexbrottsling, och ingen vill leka med en, man blir kallad incestoffer eller liknande? Är det bara att "ta den smällen" verkligen?
    Då får man säga vad man tycker om det.
    Men det är ju samma sak när ungarna retar Farbrodern för att vara tjock eller alkoholist.
    Det kommer ju från föräldrarna vad dom har sagt till sin unge osv...
    Därför så säger mobbaren det till sitt offer.
    Men det spelar ju ingen roll...
    ungar kommer att mobba oavsett vad man är dömd eller inte dömd för tjock, fet, ful, alkis pedo m,m....
    Där får ju faktisk dom vuxna träda in & ta hand om detta.
    förklara & arbeta för att ungar slutar att mobba.
    för en mobbare mår ju uppenbarligen dåligt själv & behöver hjälp.
     
  • versan

    tur att vi alla tycker olika men jag står för det jag tycker en pedofil ska hängas ut lika som en mördare m,m...
    (lämnar tråden)

  • versan
    Airlee skrev 2008-11-15 21:38:04 följande:
    Jag håller inte med dig alls här. Få saker är så känsliga som en offerstämpel och konsekvenserna kan bli fruktansvärt förödande om (gud förbjude) barnet faktiskt HAR blivit utsatt.
    pytts jag har själv varit "offer" blivit mobbad i skolan och inte har jag tyckt att det var förödande.
    (men jag överlevde "9år i H-vetet)
    men det spelar ingen roll har man begått så grova brott så måste man stå för det också. 
Svar på tråden Adresser och bilder på pedofiler och våldtäktsmän