Inlägg från: Anonym (Fi) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Fi)

    Tråden för oss med IBS, del 7

    Jag har inte läst hela tråden, så frågan kanske varit uppe innan. Men i alla fall; jag har haft IBS i 10 år och det har periodvis fungerat ganska bra. Jag verkar dock bli sämre på våren/sommaren och misstänker korsallergi - någon som hört något om detta?

    se t.ex.; www.lakemedelsvarlden.se/zino.aspx

  • Anonym (Fi)

    Jag väntar på provsvar om jag har pollenallergi, har en del andra symptom som tyder på det.

    Har ni föresten läst böckerna som går att beställa på www.helpforibs.com , de var till mycket hjälp för mig när jag mådde som värst. Speciellt boken "The First Year: IBS" kom med mycket goda råd. Författaren skriver mycket om lösliga vs. olösliga fibrer något som jag har haft nytta av. Finns mycket info samt ett forum på hemsidan också.

  • Anonym (Fi)

    Böckerna är på engelska men är ganska lättlästa. Där finns bla tydliga listor med olika mat som är "bra" resp. "dålig". Om man vill testa recepten så finns omräkningstabeller för måttenheter på internet.

Svar på tråden Tråden för oss med IBS, del 7