Tråden för oss med IBS, del 7
Jag ska läggas in imorgon för operation (knä), känner mig lite nervös för hur magen ska sköta sig. Ätit lite idag o tagit stoppande just in case. Ngn med erf m sjukhusvistelse? Morfinet lär väl stoppa upp iaf :/
Jag ska läggas in imorgon för operation (knä), känner mig lite nervös för hur magen ska sköta sig. Ätit lite idag o tagit stoppande just in case. Ngn med erf m sjukhusvistelse? Morfinet lär väl stoppa upp iaf :/
Silicagel är bättre, smakar ingenting och är lättare att dricka
Om det gett den effekt det borde hade jag gärna fortsatt med den. Det jag käkar nu är stoppande i veckorna så jag kan jobba, annars måste jag springa på toa hela tiden.
Läste i en Hälsa-tidning om ngt som hette Magunus eller ngt sånt, som skulle hjälpa mot IBS. Ngn som känner igen?
Jepp, så är det. Jag använder våtservetter för att få bort allt, ibland får man helt enkelt in i duschen. Superirriterande, speciellt om man är på off toa utan handfat men med mjukt toapapper som bara smular sig *arrrghhh* Jag brukar skoja o säga "sponsrad av Lambi" så vet alla vad jag pratar om.
Jag käkar Immoduim plus i veckorna för att orka jobba, på min dr:s inrådan. Spenderade hela dagarna genom mina toabesök, men det behöver jag ju inte förklara för er hur jobbigt det är :S
Det enda som hjälpt mig är Immodium plus, men prata m läkare innan ni tar det.
Jag har testat att utesluta i princip allt - ingenting hjälper.
Inolaxol *rysa* jag får väl börja m det snart igen även om det inte hjälpte så mkt. Om vi vill bli gravida får jag inte käka stoppande, det finns risk för fosterskador då.
Behöver tips på all snäll stoppande mat, fullkorn och hela frön etc klarar jag inte - det känns som det river upp sår i magen.