• ZAFT

    PCO och Metformin?

    Jag skulle oxå pröva med Metformin innan pego och han äta det lite mer än månad innan jag blev gravid. Så jag vet inte om det var metofrminet som funkade eller om jag bara hade rikrigt tur , men gravid blev jag iaf
    Så det kan klart vara värt att testa.


    Den vackraste stunden i livet var den när du kom
  • ZAFT
    Twyla skrev 2008-05-17 21:53:56 följande:
    Hej!Metformin tycker jag är en naturligare metod än Pergo. Metformin "normaliserar" kroppen, Pergo inverkar främst på bara ÄL, men fungerar inte alltid så bra på de som har PCO.Jag har ätit metformin ca 8 månader nu. Förut hade jag ingen mens under vinterhalvåret (5-7 månader). Med metformin får jag mens med 28-40 dgrs intervall - känner mig riktigt normal . Har inte ÄL testat. Märker att mina Pco symptom märkbart minskar. Aldrig haft övervikt, BMI nu 21.3 (är fetare nu, brukar vara BMI 20). Nu blir det troligtvis i dagarna att börja ta pergo. Vill med största säkerhet ha ÄL. Är orolig att enbart Metformin inte fungerar på mig... Lyckligtvis har vi två barn från förut (båda Pergobarn, lyckades på första försöket båda två). Det är några år sedan - Metformin användes inte ännu då.Det är bra att börja med en liten dos metformin till att börja med, för att vänja matsmältningssystemet gradvis. Sedan går det att öka då kroppen vant sig. Vissa får dock inga biverkningar fastän de börjar med full dos med detsamma. Fråga din läkare.Lycka till!
    Jag åt ju som sagt metformin förut och hade tänkt börja igen efter jag är klar med amningen. Vi försöker inte få barn men jag mådde mycket bättre när jag åt Metformin och mina symptom blev mindre. Kruxet är bara att jag glömt hur jag åt från början, vet att jag ökade succesivt typ tog en tablett på kvälen i fyra dagar ökade till en morgon och en kväll i fyra dagar osv. Hur gjorde du? Hur många tabletter äter du per dag?
    Den vackraste stunden i livet var den när du kom
  • ZAFT
    V I L M A skrev 2008-05-20 19:02:02 följande:
    Vad jag vet har jag inga tendenser till diabetes. Har kollat mitt blodsocker några gånger på kul (när jag haft tillgång till blodsockermätare) och då har det alltid varit normalt. Men min läkare skrev ändå ut Metformin. Har inte börjat än. Jag ska vänta och se om jag är gravid först (hade ägglossning spontant i torsdags).
    Men din läkare skrev nog ut metformin just därför att du har PCO. Metformin används ju som sagt som medicin vid PCO oxå och inte bara vid diabetes 
    Den vackraste stunden i livet var den när du kom
Svar på tråden PCO och Metformin?