Inlägg från: twinstar |Visa alla inlägg
  • twinstar

    Någon som fått i v 33-34

    Fick i vecka 34!
    Var på neo i två veckor. Sondmatning, solning för gulsot, lite värmesäng.

    Hade jättedålig viktuppgång första tre månaderna, förmodligen för att hon inte lärde sig amma rätt men vi kämpade på men efter tre månader blev det flaska och sen dess växer hon så det knakar.

    Från att ha legat under-under den streckade linjen på BVCs kurva så ligger hon nu ett snäpp under medel.

    Hon är nu 5,5 månader och utvecklingsmässigt så är hon nästan exakt sex veckor efter hela tiden och kan sånt som sina jämnåriga 4-månaders kan fast hon är lite starkare i muskulaturen än dom.

  • twinstar

    Jag var med om samma!
    Min dotter klarade aldrig att suga enbart från bröstet, ammade helt i tre månader med extremt dålig viktuppgång och ammningsnapp. Mjölken blev aldrig ordentligt producerad och brösten aldrig stimulerade.

    Efter tre månader började vi stödmata med flaska, då ökade vikten, sen delammade vi till 4,5 månader och sen vägrade hon flaska!

Svar på tråden Någon som fått i v 33-34