Erfarenhet av Demodex?
Figurehead, hur har det gått med Bosse? Jag misstänker samma på min 5 månaders. Han fick en kal fläck på frambenet och jag var bombis på att min äldre hund utan tänder hade nypt honom. Nu har han fler. Inte rött eller inflammerat, ingen vidare klåda. Trodde det var pälsätande löss och gav Frontline innan jag fick reda på att demodex kunde drabba valpar.
Han kommer tyvärr från en högst oseriös uppfödare (saker som framkommit efter köp) och var undernärd till en början och klen så förvånar mig inte om han skulle ha sänkt immunförsvar. Han började även få fler fläckar när vi slutade med ett kosttillskott.
Ett ungefär på vad det kostar att utreda sånt här? Vad går medicinen på? Han har dolda fel men vore intressant att veta hur mkt man ungefär bör ta från sparkontot (veterinärkontot) när man åker till veterinären.
Fick ni nå rekommendationer om tillskott som kan boosta immunförsvaret? Hjälper det något att förebygga framtida demodex? För de får väl det pga sänkt immunförsvar?
sorry för många frågor, en orolig matte 🥺