Inlägg från: Mondino |Visa alla inlägg
  • Mondino

    Moped till 15 åring > krav-prestation-kostnader??

    Vi har en son som fyller 15 i vår och tjatar om moppe. Dock verkar moppe vara en kostsam affär, speciellt som EU-mopparna har dyra försäkringar, särskilt i storstadsområdena (vi bor strax utanför Stockholm)


    Har det varit självklart för er att er 15 åring ska ha moppe? Har ni betalat allt, eller har ni haft nån uppgörelse med ert barn? Och i så fall vilken typ av uppgörelse? ekonomiskt > uppförande > skolprestationer> annat??

    Vi behöver alla input vi kan få i detta ämne, so pls help!!!!!

  • Svar på tråden Moped till 15 åring > krav-prestation-kostnader??
  • Mondino

    För vår del handlar det lite om en bruksmoped, eftersom den kommer att avlasta oss när hockeysäsongen går över till fysträning och han då kan ta sig till träningen utan att behöva få skjuts.  Det vi tycker är svårast är vilken typ och vilken prisklass mopeden skall vara. Grabben har ju såna utsvävande planer i vad han vill köpa och där går våra åsikter rejält isär. Det lutar nog åt att vi betalar "varsin" del (vi 2/3) men att när den säljs så ska hela beloppet in i bilköp. Ev fortsätter den iden när det kommer till körkort och bilkostnader, att vi betalar 2/3 av kostnaderna. Jag tycker nog att vi står för bensinkostnaden för den delen som avlastar oss, och nöjeskörning får han betala själv.

    Nån mer som kan berätta hur ni gjorde?

  • Mondino

    Vi har nu bestämt oss för upplägget! Han kommer få att få en "budgetmoped" på födelsedagen (en Motogino) Den får han sen sälja och då ska pengarna gå in i bil (alt att syrran tar över och vi lägger in motsvarande belopp i bil.
    Han kommer att få betala alla omkostnader >försäkring>skatt>bensin> dock bidrar vi med lite bensinkostnader när han avlastar oss genom att åka till träningen själv (funkar på sommaren då hockeytrunken inte behöver följa med....)

  • Mondino

    Vi köpte en kurs på mopedskolan.nu (Märsta här utanför stockholm) och den kostar 1900 med teori, praktisk träning och eximination (ingår lån av hjälm, handskar och moped)

  • Mondino

    Det ligger fortfarande som förslag men sist jag hörde från 1 juli, men inget är klubbat än.

Svar på tråden Moped till 15 åring > krav-prestation-kostnader??