Å vad glad jag blir att ni verkar ha en fin sammahållning och kärlek i eran familj trots allt! :) Det kan jag lova att eran grabb kommer ha med sej i livet. Det var någon som nämnde samarbetssamtal på familjerätten och det är ju en variant. Det går ju att upprätta någon slags kontrakt som skall efterlevas.
Det är omöjligt för normala människor att förstå hur man kan nonchalera sina barn efter separation, men dessvärre finns det egoistiska människor. Det är en lose-lose situation. Barnet är såklart den största förloraren.
Jag har resonerat exakt som din sambo, inte framhärdat för att jag inte vill att mina barn ska vara hos någon som inte är intresserad. Jag tycker inte att det är att vara för snäll, det är för att hjärtat blöder när den andra föräldern har annat "roligare" för sig, som festa, träna osv..
Mina barns pappa drog t.ex till Norge med motiveringen att: han inte hade något som band honom kvar i den stad vi bor.
Eh..?! Det gör ont!
Man kan inte vara förälder när man känner för det!