KS eller vaginalt skapar "osämja"
ni får ursäkta mig att jag skriver så här men jag har en fråga en av er sa att din förra förlossning var 35tim då undra jag vid vilken timme sprack din vatten....?
anöedning till frågan är att jag kommer from sydamerika(guyana) och jag har aldrig hört en kvinna ta såå.......... lång tid att föda,jag vet inte jag undra om det är nån tids gräns i sverige att föda fram ett barn du är inte den första men den med högsta tim.jag har hört om.
jag själv har ett barn innan (12år) och han är född i venezuela grann land till min hemland och jag kom till sjukhus kl. 06:30am att födda hade värk hela natten min vatten gick ungefär vid 07:30am tiden men efter 50mins att forsöka födda och inget de var på väg at göra KS men just framför dorren kom min son ut så slapp jag ks,och i allafall då tiden de väntade max 1timme efter vattnet har gått om du inte födder då blir det KS.
......................därför undrar jag om det finns nån begränsad tid för jag kan tänka mig om min vatten har gått och jag måste födda vaginalt efter 34 timmar det måste vara ännu mer smärtsamt eftersom det är torrare....?