• Lycka77

    Carl Von Linné- Privat?

    Hej,
    Jag ringde till Linné idag och bokade tid för ett första samtal inför IVF, och vi fick en tid redan om 2,5 vecka, vilket jag tyckte var snabbt. Och sen hoppas jag att man kan komma igång med behandlingen så fort som möjligt.

    Även jag har hört mycket gott om Linné och de är mycket trevliga i telefonen.

  • Lycka77

    miss Finland - Vi har redan gjort utredning på Sophiahemmet, där vi även hunnit med 7 inseminationer, varav den 4:e resulterade i en graviditet, men som tyvärr slutade med ma i v.10. 
    Vi fick brev från Linné idag där det stog vad som kommer att hända 22 Aug: vi kommer att få träffa en läkare som ger information om behandlingen, går igenom just våra förutsättningar, skriver recept och behandlingsschema, samt göra en gynekologisk undersökning.
    Sen kommer man även att få ta blodprov för att kolla att man inte har några smittsamma sjukdommar. Samt gå igenom gamla journaler, om man har dem med sig.
    Vi kommer att göra allt hos Linné.

    Vi velar mycket kring en- eller tre-pack, ena dagen har vi bestämt oss för 3-pack och nästa dag ändrar vi oss, så vi vet inte hur vi kommer att göra.

    Är du på väg att kontakta Linné? 

  • Lycka77

    Miss Finland - Japp, jag har anv sprutor i 4 cykler, och det passar mig mycket bättre än Pergon, som jag mådde riktigt uselt av.
    Vet inte hur det fungerar med avbetalning, men jag tror att det finns en länk på deras hemsida där man kan läsa om det.

    mysFlisan - spännande att höra hur det gick för er.
    Kul, att du får börja så snart! På vilken cykedag är du imorgon då?
    Är det i 2 veckor som du kommer att spraya?
    Jag vill också komma igång nu!!!!
    Håll mig underrätta om hur det går, Lycka till!!!

Svar på tråden Carl Von Linné- Privat?