Inlägg från: klyban |Visa alla inlägg
  • klyban

    Måste man ha olja i pizzadeg?

    candersson skrev 2024-03-06 10:46:51 följande:

    Jag föredrar helt klart pizzadeg utan olja, startar den 2-3 dagar innan pizzabaket och jäser den kallt i kylskåpet, resultatet blir en lättarbetad och krispig pizzadeg. Såklart har gräddningen en stor betydelse också, jag använder ett pizzastål och slår på högsta värmen på ugnen.

    Brukar använda en degkalkylator för att räkna ut ingredienser: https://norrjern.com/inspiration/recept/pizzadeg-med-kalkylator/


    Själv kör jag oftast en deg i rumstemperatur och 24h, så slipper man ta upp plats kylen.
    Sen använder jag ingen kalkylator, kör på en höft, är väl bara jästen jag väger upp så det inte blir för mycket eller för lite.


     


    De som inte har pizzastål eller sten, så finns ett tips som tog mig ett tag att komma på, men fungerar utmärkt.


    Det är att baka sin pizza i långpannan, på en så hög temp man kan få.(Brukar bli runt 250-300 grader då.
    Och så börjar man att lägga långpannan på botten av ugnen, man spanar lite så när man ser det är dax att ändra position, så strax före sätter man på grillen och sätter pizzan så långt upp du kan.


    Det blir mot professionellt resultat faktiskt, men sten och stål är bra det med.
    Men för de som inte har en sten, så är detta tillvägagångsätt utmärkt-


    En central del av populismens livsnerv att generalisera utifrån ett eller några enstaka exempel.
Svar på tråden Måste man ha olja i pizzadeg?