Behöver råd.
Hej har sedan ungefär ett år tillbaka levt ihop med en kvinna, vi är ett samkönat förhållande.
Vi båda lider av ett hett temperament och våra bråk eskalerar väldigt snabbt.
Jag är absolut bärande av halv skulden att vid bråkar.
Under våra bra så förekommer det även våld från hennes sidan, det kan var allt från strypning, slå mig i ansiktet, brotta ner mig på golvet, låsa inne mig i olika rum, trycka ner mig i sängen, för ett tag sen körde hon ut mig med bilen mitt ute i ingenstans och lät mig sitta där i kylan i ett par timmar.
det ser väldigt mycket psykisk misshandel där upptill.
jag förstår att detta kan låt allvarligt när jag radar upp allt detta, vilket det är, men detta har vart väldigt utspritt under året.
jag har alltid veta att det hon gör är fel och med väldigt mycket känslor inblandad så har jag förlåtit.
till huvudsaken är att jag vill anmäla, jag har alltid velat det, men nu med tidens gång är jag väldigt rädd att bli misstrodd, är det någon här som har vart i samma sits?
isf, anmälde du? och vad blev resultatet av allt.