Betala tillbaka till försäkringskassan, avbetalning?
Jag har fått för mycket pengar av försäkringskassan. Det är inget jag har märkt då felet bara var diffen mellan att bo i en kommun med låg skatt och i en kommun med hög skatt, dvs under 200 kr. Det har dock pågått under väldigt lång tid så uppenbarligen har inte FK uppmärksammat det heller, förrän nu.
Jag har nu fått besked om att det rättats till och min utbetalning har minskat med 179 kr i månaden, men att jag nu har en skuld på ungefär 60k.
Betala skulden ska jag förstås göra, men jag är lite nervös. Jag har läst att FK kräver att en skuld ska vara betald på ett år, även med avbetalning. Det finns en knapp på "mina sidor" där det står "begär avbetalningsplan" eller dyl, jag har int esidan framför mig.
Om jag trycker på den, kommer det automatiskt dras av 60k/12 av min ersättning då? För så lite kan jag inte leva på, jag skulle ha typ 900 kr kvar efter räkningarna. Eller kommer jag få skirva in en egen siffra som de drar under ett år? Och sen? Skickar de resten till kronofogden? Eller hur funkar det?
Jag ska ringa när jag lyckats få upp ork och mod till det, men jag vill veta lite vad jag har att vänta mig.