• Anonym (Orolig)

    Orolig 6-åring

    Har en pojk på nyligen fyllda 6 år och som är ganska orolig av sig. Varje morgon innan vi ska iväg till förskolan gnäller han om att han har lite ont i magen och måste gå på toa och sitta där en stund. Nästan alltid har det gått över när vi har kommit fram till förskolan och han har börjat leka med sina kompisar. Jag har även pratat med personalen och frågat om de har märkt något men ingenting, utan det fungerar jättebra.


    Detta händer vid olika tillfällen, som när vi ska åka och handla. Om jag säger till honom att vi ska åka och handla måste han springa på toaletten och sitta där en stund innan vi kan åka. Det är inga problem att gå till butikerna i närheten där vi bor, men om vi ska åka bort och vara borta en längre tid blir han lite orolig.


    Jag har en svag känsla av att detta kanske hänger ihop lite med att han har problem med sängvätning. Han har aldrig varit nattorr utan använder fortfarande blöja när han ska sova. Något han själv har accepterat och föredrar istället för att varje natt vakna i en blöt säng. Han är dock lite orolig att hans kompisar ska få reda på det vilket jag kan förstå och har försökt lugna han med att ingen ska berätta.
    Har även diskuterat sängvätningen med läkare och sonen har fått testa lite olika alternativ men inget som har gjort att det har blivit bättre. Utan vi har lagt det på is tills vidare. Har även nämnt för läkaren att sonen har varit lite orolig men bara fått till svar att det e vanligt i den åldern.


    Det jag oroar mig lite över är att han senaste tiden har haft en del olyckor där han har bajsat på sig. Senast var nu i lördags, han hade varit på toa innan vi åkte och vi hade inte kommit särskilt långt innan han började gnälla lite. Oftast lugnar det ner sig lite om man pratar med han eller låter han pilla med mobilen så han hamnar på andra tankar. Men denna gången slutade det med att han säger i panik, ?nu kommer det? så det var bara att vända om hem.


    Vad ska man göra? Det är nästan så att jag vill undvika vissa aktiviteter för att inte utsätta honom för den här situationen. Han säger själv att han är rädd att han ska bajsa på sig o är väl därför han blir så orolig.
    Vad ska man göra göra för att han ska känna sig trygg och inte bli så orolig? Har även tänkt på om han är rädd eller orolig för att tvingas gå på offentliga toaletter men det är inget han vill erkänna iaf.

  • Svar på tråden Orolig 6-åring
  • 19Richie88

    Kolla hundra procent ifall det är IBS grabben har.
    Ev. mat allergi, mjölk eller annat.

    Annars äre bara något mer enklare som att han är..
    Kan vara allt från att han är KÄR i någon i klassen någon på skolan osv.

    Mobbing som förekommer!?

    Han växer väl så det knakar i han antar jag säger jag utan att veta.
    Han borde.. så mag- ont hör till om inget annat liksom'

    Han ser kanske dåligt men skäms för att säga det.
    Så vart det med min grabb.
    Han behövde glasögon. Sen blev han visst mobbad för det istället från annat tidigare ..men när han började se bättre och han var plötsligt smartare i klassen sen, så var det inte längre någon som mobbade honom!

    ..Nu har jag väl slut just nu på idéer iofs.
    Men skriver mer ifall jag kommer på några!
    Lycka ti

  • Anonym (Barnen)

    Har han alltid varit orolig eller kom det nu? Utvecklingen har nått en nivå i 6-årsåldern då det är lättare att se faror av olika slag än tidigare. Så en del barn har en period av oro då. Detsamma gäller 9-årsåldern, då upptäcker barnet mer att det kan finnas faror ute i samhället.

    Annars gäller det att kolla med läkaren om det finns matallergier, så som föreslogs i ett tidigare inlägg.

    Be personalen hålla lite koll under den fria lektiden, så att det inte är något barn som är på honom då. 

    Har det börjat någon ny personal i förskolan som han kanske har svårt för?

    Förändringar i familjelivet under den tid som han har fått ont i magen?

  • Jemp

    Kom oron före olyckorna alltså?
    Ta upp detta med urologen också. 

Svar på tråden Orolig 6-åring