Hög höjd och räcke som sonen kan ramla mellan , livrädd..
Vi är och hälsar på i en annan stad hos släktingar till min sambo. Kom hit idag och vi har haft det jättemysigt men det är en sak som gör att jag får panik. Vi har en son på snart 1,5 år (och så har jag en dotter som är snart 8). Släktingen bor i en lägenhet och vi bor i en uthyrningsdel men utan dörr mellan där vi bara har sängar och badrum. Så man måste gå ut i trapphuset varje gång man ska in till släktingens lägenhet (många gånger om dagen).
Och precis bredvid dörren är trappan med ett räcke med jättestora mellanrum så sonen jättelätt skulle kunna ramla mellan och det stupar rakt ner 3 våningar ner till källaren (med stengolv). Det räcker att man skulle kolla bort en sekund så kan han ramla och då klarar han sig garanterat inte.
Plus att han kan öppna dörrar så om nån glömmer låsa kan han gå ut själv.. Jag kan ju ha koll men när pappan eller nån av släktingarna kollar honom vet jag ju inte. Pappan blev arg för att jag tjatar om det , (och pratade om att försöka sätta nått framför typ myggnät?) och sa att han blir förolämpad av att jag inte tror han kan ha koll.
Vi ska vara här i minst 5 dagar till.. jag är livrädd. Vad ska jag göra? Överdriver jag? Ska jag försöka sätta nått framför (om det ens går)? Eller hur hade ni gjort?