Hur mår era ungdomar på Högstadiet???
Hejsan!
Jag har en ungdom (mitt barn som knappt är barn längre alltså) som börjat på Högstadiet.
Eftersom jag själv var rejält mobbad under denna tid, så har jag svårt för att vara objektiv kring hur hen mår.
Hen har lyckats få en bästis i en annan klass än den hen går i och det är uppenbart att den hen känner sig tryggast med i klassen, inte vill umgås med hen utan vill tillhöra det ?coola gänget?.
Min ungdom säger att om nya kompisen inte har rast samtidigt, så sitter hen utanför klassrummet själv, i väntan på nästa lektion.
Hen har inte visat några tecken på att må dåligt, vad jag kan se, men jag minns av egna erfarenheter att det man ser som förälder i denna ålder, inte alltid speglar verkligheten.
Hen sitter mest framför sin dator och spelar ibland med sin nyfunna vän.
Min mobil har aldrig, och kommer nog aldrig, vara full av telefonnummer till kompisars föräldrar, hen blir sällan eller aldrig hembjuden till klasskompisar och är mest själv.
Hur mår Era ungdomar på Högstadiet?
Trivs de? Har de vänner?
Hur umgås de med sina vänner?
Det skulle vara skönt att höra att man inte är ensam om denna oro eller att min ungdoms tillvaro är normal.