Mens efter hormonspiral + graviditetstest
Hej. Jag tog ut min hormonspiral (Kyleena) den 12:e november eftersom jag och min sambo vill bli föräldrar. Dagen efter fick jag blödning (liten/mellan, rosa eller brunt) i 7 dagar. Därefter hade jag 3 dagar med riklig blödning, och sedan 2 dagar med liten brun blödning. Jag blödde alltså i 12 dagar (13-24 november) efter uttaget. Någon som har varit med om en sådan lång blödning efter uttag? Tror ni att jag fick min mens?
Jag tog sedan ägglossningstester och hade hög fertilitet 1-7 december (nådde aldrig max fertilitet, och det blev för många dagar), och hade oskyddat samlag 2 gånger under dessa dagar. Mellan den 15-21 december fick jag jätteömma bröst och antog att det var mensen som var på väg, men jag har ännu inte fått min menstruation. Jag har tagit graviditetstester 6 gånger (kanske lite överdrivet, jag vet inte, men om min mens är oregelbunden så vet jag ju inte när jag ska testa). Jag tog tester den 17, 21, 23, 24, 26 och 27 december, alla såklart visar på ingen graviditet. Det som sticker ut för mig är att jag under hela tiden jag använt hormonspiralen (1år, 2 månader) har jag haft blödningar, så att min menstruation inte har kommit ännu är ovanligt. Sedan att jag fick ömma bröst, och nu är det tredje dagen med molande värk som kommer lite nu och då. Det är såklart att jag hoppas på att jag är gravid, men i och med att alla tester visat negativt så vill jag inte få upp några förhoppningar.
Det blev otroligt mycket information nu, men det är första gången för mig så ville vara så detaljerad som möjligt
Jag vet att det kan ta ett tag efter man tar ur en spiral att få mensen att komma igång, men om detta nu var mens, så bör den ju ha kommit igång redan? Eller kan man få mens efter hormonspiral och sedan stannar det av?
Har läst massa trådar här på familjeliv, men allt är ju så individuellt!
Har pratat med min barnmorska också ska jag tillägga, och hon vill att jag ska höra av mig om jag inte fått mens ännu den sista januari. Men jag vill fråga fler, som kanske varit med om liknande
Jag vill gärna att man håller god ton i kommentarerna!