• alvaaaaaa

    Jätteont vid sex

    Hjälp! Jag hittar ingen information om detta när jag googlar. Det är så att det gör jätteont när jag har penetrerande sex. Jag är gravid i vecka 25, kan det bero på graviditeten? Jag har aldrig haft detta problem förut.

    I första trimestern och halva andra så hade jag ingen sexlust alls men ställde upp lite då och då ändå. Nu när jag väl har lust så gör det sååå ont så att jag vill börja gråta :,(

  • Svar på tråden Jätteont vid sex
  • Shofalerittan

    Hade likadant i flera år. Gick till gyn o de hjälpte aldrig riktigt. Men det blev bra efter förlossningen, när allt hade läkt där nere. Första 3 ggrna kändes de konstigt men sen började jag tycka om penetrerande sex för första gången, så det kanske löser sig efter förlossningen?

  • malva90

    Hm. Kan ju finnas lite olika anledningar tänker jag beroende på hur och var smärtan är? Är det liksom att du får kramp och sammandragningar i livmodern? Eller är det i slidan det gör ont? Svider det? Brännande känsla?

Svar på tråden Jätteont vid sex