Vad ska jag ge kattvakten?
En bekant jag inte känner jätteväl har lovat att ta hand om min katt under två veckor. Hon vill inte ha något i gengäld, men jag vill givetvis tacka henne.
Pengar är uteslutet, så vad ska jag köpa?
En bekant jag inte känner jätteväl har lovat att ta hand om min katt under två veckor. Hon vill inte ha något i gengäld, men jag vill givetvis tacka henne.
Pengar är uteslutet, så vad ska jag köpa?
De gånger jag kattvaktat (har heller aldrig tagit betalt) så har jag uppskattat att det funnits fika/läsk/snacks tillgängligt (lapp på bordet att flaket cola i kylen är till mig, eller två påsar chips i skafferiet, eller en påse kanelsnäckor i frysen t. ex). Har varit mycket uppskattat att mysa lite framför TVn en stund med katten/katterna efter låd-städ, lek och utfodring.
Ett gott te/kaffe kan också vara en höjdare, eller som någon nämnde; choklad, vin, osv. Men som sagt, när jag katt-vaktar föredrar jag något som jag kan avnjuta på plats medans jag gosar katt.
Finns ju rätt allmänna saker som de flesta gillar eller kan ge vidare till andra tex:
* Olivolja
* Kryddblandning
* Nymalt kaffe
* Löste + ev. tesil
* Choklad
* Kakor/kex
* Marmelad/sylt - lyxigare variant eller hemgjord
* Vin/öl/cider - alkoholfritt eller med alkohol
* Lyxigare saft från lokalproducent eller hemgjord
* Gott bröd från finare bageri eller hemgjort
Borde kunna bli en rejäl korg och anpassas till er budget
Ja då kan du sätta hur många lappar som helst på din kyl/köksbord/hallspegel... :P
Brukar inte "ungdomarna" uppskatta lite spotify- eller steam-kassa?
Mina bekanta i åldern 30-35 brukar ha både spotify och steam. Men det kanske är min krets och inget allmängiltigt...
Nu vet inte jag vart ni ska åka men om någon jag känner skulle åka till Amerika så skulle jag be personen köpa mig några Dvd-filmer som inte går att köpa här. Kanske ni skulle kunna köpa något sånt till henne?
Nu vet inte jag vart ni ska åka men om någon jag känner skulle åka till Amerika så skulle jag be personen köpa mig några Dvd-filmer som inte går att köpa här. Kanske ni skulle kunna köpa något sånt till henne?
Jag skulle köpa presentkort på tidningsprenumeration - ett sådant presentkort där mottagaren själv går in på webben och väljer vilken tidning han/hon vill ha.
Valfri tidningsprenumeration passar alla alltid! Är man inte så glad i att läsa böcker så kan man i alla fall tycka det är kul att bläddra i en heminredningstidning eller varför inte en tidning om trädgård eller husdjur? (Om hon bor på landet kanske hon gillar djur, trädgårdspyssel).
Se här ex (har beställt från dem tidigare och det har funkat bra)
www.tidningskungen.se/kop-presentkort/tidningskungen-presentkort
Hellre blomstercheck än en blomma! Mycket roligare att få välja själv.
Choklad och vin är lite uttjatat och om du inte känner henne så bra så vet du ju inte om hon gillar vare sig det ena eller andra.
Hon kanske tom försöker dra ned på den konsumtionen.
Trisslotter är också alltid kul.
Instämmer i att satsa på korgen! Hon kommer säkert bli mycket glad av den!
Tycker också en korg med olika goda saker i, gärna något lokalt där ni varit och rest. Kanske honung från lokala biodlaren, polkagrisar från Gränna, äppelmust från kivik, eller var ni nu hamnar någonstans. Sen kan ni fylla på med diverse gott som olivolja, ost och vin när ni kommit hem. Köper ni lite olika så ska ni ha himla otur ifall hon inte gillar något av det, och även om hon skulle det så kan hon ge det vidare.
Kanske försöka ha ögonen öppna när ni lämnar katten efter vad hon gillar?
Jo, alla har väl Spotify. Steam har jag faktiskt aldrig hört talas om!