Jag klarar inte av tanken på att dem ska dö!
Jag begär inte att Ni alla ska förstå. Men snälla förminska inte mina känslor för att det bland annat handlar om djur.
Förutom att jag inte klarar av tanken på att min familj en dag kommer att försvinna så klarar jag inte av tanken på att mina djur snart är borta.
Inlägget skriver jag nu om husdjuren då det är dem första jag kommer förlora och även för att jag känner att ingen i min närhet förstår mig gällande mina djur. Kanske finns det någon här som känner lika?
Jag kan inte acceptera att jag en dag måste ta bort mina djur. I mitt fall en hund och två katter.
Dem har varit med mig i många år. De är mina första egna och dem betyder verkligen allt.
De är som mina barn. Under dessa år har döden varit så långt ifrån men nu börjar de bli till åren.
Jag gråter hysteriskt och får panikångest attacker vid tanken på att dem kommer försvinna en dag.
Ibland går jag igenom "processen" i huvudet . De där när man måste ta beslutet. Ringa hit veterinären eller åka dit. Resan dit. Deras sista andetag . Osv.
Jag har aldrig tagit bort ett djur men jag vet hur det funkar...
Jag klarar det inte. Det går inte. Jag kan inte föreställa mig . Jag kan inte tänka mig att vara utan dem.
Att komma hem och ingen möter mig i dörren.
Ingen som kommer springande när jag ropar.
Ingen hoppar upp i sängen och gosar.
Inga runt och på mig i soffan när jag kollar på tv.
Ja ni förstår.
Jag känner faktiskt att jag skulle vilja dö först.
Jag kommer inte klara att gå igenom det.
Finns de någon som man skulle kunna gå och prata med om sånt här?
Någon som kan få mig själv att acceptera att detta är "naturens gång" och helt oundvikligt?
Psykolog? Kbt?
Vad ska jag göra?
Inlägget kanske blev rörigt eller osammanhängande. Vissa saker kanske låter konstigt eller är formulerat fel. Ber om ursäkt isf. Gråter och ångesten kom som vanligt vid dessa tankar.