081119 skrev 2018-09-28 20:52:00 följande:
Vi åker till Grekland hela familjen på tisdag så då passar det ju bra att ringa och boka där efter Tycker att det är så svårt att inte berätta för alla! Man vill ju hålla på det samtidigt som man vill skrika ut det för hela världen!
Var i landet bor du?
Oj det var långa cyklar! Känns ju som en evighet mellan bim!
Jag har väldigt regelbunden ägglossning och känner av den så behövde inga äl test, tog ett första månaden bara för att vara helt säker. Köpte äl-stickor på gravidkollen.se.
Vad är sperm-meet-egg-plan?
Hur gamla är era barn?
Tog digitalt test nu ikväll och står gravid klart och tydligt så känns väldigt på riktigt nu
Vilken dröm!!!
Och vad härligt att få åka till Grekland nu och njuta!!
Jag bor i Sthlm och har ett barn på tre år, jag är 32 och min sambo 31.
Har fått en massa äl-test av min kompis så nu är jag kittad! Min cykel går lite upp och ner, mellan 28-34 dagar brukar jag ha så det är svårt att ha riktig koll på när äl sker! Nu sen vi slutade skydda oss så tycker jag inte att jag känt av den på samma sätt som jag gjort tidigare så nu vill jag få stenkoll :D men ja, väntan är OLIDLIG, speciellt när jag egentligen inte har superkoll på när bim borde vara. Jag har appen p-Tracker och den räknar ut genomsnittscykeln inför varje gång så jag går ju efter den. Ursäkta novellen om min mens :)
Om jag har fattat metoden rätt så ska man börja ligga varannan dag från cd 8 tills att äl sker, då ska man ligga tre dagar i rad ha uppehåll en dag och sen ligga en dag igen. Efter det är det ?fri lek?. Om det inte tar sig nu i oktober ska vi nog pröva den metoden i november :P
Så himla kul med ditt plus!! Stort grattis igen!!