Det är fyra år mellan mig och mina syskon (åtta mellan mig som är äldst och den yngsta) och jag tycker att fyra år har varit riktigt bra :)
Jag har fina minnen av att få mitt första syskon, som jag kanske inte hade kunnat minnas om jag var yngre. Jag var dessutom glad och förväntansfull inför att få ett syskon - jag förstod lite vad det innebar och ville gärna hjälpa till och gulla med lillebror när han kom. Upplevde att vi ändå var tillräckligt nära i ålder för att ha utbyte av varandra, både i barndomen och tonåren och såklart nu i vuxenlivet. Enda svåra perioden var i övergången när jag blev tonåring och han fortfarande var en irriterande liten unge, haha, men lite syskonbråk är nog oundvikligt.
Vet att mamma och pappa var väldigt nöjda med åldersskillnaden - de planerade det medvetet så för att ge sig själva och varje barn tid och utrymme. Med två småbarn samtidigt är det nog lätt att känna att man inte hinner med riktigt och räcker till, kan jag tänka mig, medan en fyraåring börjat bli lite mer självgående och förståndig, och helt enkelt har andra behov än den nya bebisen och inte konkurrerar i samma liga som den.
Åtta år var däremot lite långt. Alldeles underbart (!) första åren, ojojoj vad jag gullade och grejade med honom som bebis och småbarn, men innan han blev stor nog att bli en riktig personlighet så att säga så hade jag hunnit bli lite för upptagen med puberteten etc. Tappade delvis kontakten med båda syskonen den perioden men efteråt var det väldigt lätt att hitta tillbaka till relationen med han det var fyra år till, eftersom vi ju faktiskt haft en relation i många många år och växt upp ihop, men det har aldrig riktigt funkat med den yngste eftersom det alltid varit för långt mellan oss. Mellanbrodern som har fyra år till oss båda andra har ett starkt förhållande till båda, han är vår brygga :)
Om jag får välja har jag nog gärna 3-4 år mellan mina. 2 verkar lite stressigt både för föräldrar och barn faktiskt, i alla fall i yngre åldrar.