• Vattumankillen

    Varför säljer Sverige vapen till diktaturer?

    Det är konstigt att Sverige säljer vapen till en del diktaturer. De använder ju vapnen vanligtvist till att exempelvis slå ned sitt eget folk med mera.

    Tror det är bara Miljöpartiet och möjligen Feministiskt initiativ som vill förbjuda vapenförsäljning till diktaturer(kan ha fel, kan vara fler partier som är emot försäljningen.)

    Det verkar vara en svensk tradition att bidra med vapen till diktaturer exempelvis även under andra världskriget sålde Sverige vapen till Nazist-Tyskland.

    Det är säkert bra för svensk ekonomi att sälja vapen men knappast etiskt rätt.

    Vad tycker ni, Ska man förbjuda vapenförsäljning till diktaturer?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2017-06-13 21:11
    Fel, Sverige sålde exempelvis järn till Nazisttyskland under andra världskriget, inte vapen.
    Men järnet kunde användas till tillverkning av vapen.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2017-07-27 22:11
    Men nu sedan ett par veckor har politikerna ändrat reglerna och de ska ta hänsyn till om landet är demokratiskt eller inte när Sverige säljer vapen. Men de kommer kanske ändå sälja vapen till diktaturer.

  • Svar på tråden Varför säljer Sverige vapen till diktaturer?
  • Kjell2
    Bibbidi skrev 2017-05-29 10:28:40 följande:

    Varför började alla prata om andra världskriget för? Sverige säljer ju fortfarande massor med vapen till diktaturer. 

    www.svd.se/svensk-vapenexport-till-flera-diktaturer
    www.svd.se/vapenexporten-okade-2016
    www.dn.se/ekonomi/svensk-vapenexport-slar-rekord/


    Vi har väl alltid sålt vapen till dikaturer? Reglerna vi har är inte beroende av köparens styrelseform.

    Att vi har en vapenexport bygger på erfarenheten från andra värlskriget. Att om vi vill kunna försvara Sverige från väpnade angrepp behöver vi en egen vapenindustri. För att vapenindustrin ska funka någorlunda vettigt ekonomisk behövs export. Vapenexport räddar också arbetstillfällen.


  • absalon

    Det här är ett besvärligt ämne.
    En auktoritär regim, som behöver prima vapen för att bekämpa i första hand IS, bör nog få köpa svenska grejor. En regim, som däremot hotar sina grannar och bekämpar en liberal demokratisk befrielserörelse, ska inte tillåtas inhandla svenska bössor.
    Det blir fråga om mycket knepiga, utrikespolitiska avgöranden. Mycket knepigare än vad vänsterkantens  radikalpacifister vanligtvis tänker sig.
    Den praktiska konsekvensen av ett svenskt säljstopp är naturligtvis inte att allsköns regimer blir utan vapen. Vad som händer vid ett svenskt exportstopp är att vapenfabrikanterna i USA, Tyskland, Frankrike, Belgien, Storbritannien, Ryssland och Kina säger "tack så mycket".
    Och säljer desto mer.

  • Bibbidi
    Kjell2 skrev 2017-05-29 10:33:47 följande:
    För att TS påstod att vi under andra världskriget sålde vapen till Tyskland. Något som verkar felaktigt. Vilka mer felaktigheter påstår TS? Har TS kolla på ämnet vapenexport? Bygger TS sina åsikter på felaktigheter?
    Iofs men ts började med att skriva att Sverige säljer vapen innan det kom in på andra världskriget, så jag tolkade inlägget mer som en fråga varför vi fortfarande säljer vapen istället för varför vi har gjort det förut.
  • Bibbidi
    Kjell2 skrev 2017-05-29 10:38:56 följande:
    Vi har väl alltid sålt vapen till dikaturer? Reglerna vi har är inte beroende av köparens styrelseform.

    Att vi har en vapenexport bygger på erfarenheten från andra värlskriget. Att om vi vill kunna försvara Sverige från väpnade angrepp behöver vi en egen vapenindustri. För att vapenindustrin ska funka någorlunda vettigt ekonomisk behövs export. Vapenexport räddar också arbetstillfällen.
    Jag har inte påstått någonting annat. Glad
  • Kjell2

    Ska man ralejara lite behöver vi vapenexporten för att få goda statsfinanser så vi sen kan skänka pengar till diverse diktaturstater så korrupta envåldshärskare kan behålla makten.

  • Flash Gordon
    Bibbidi skrev 2017-05-29 10:28:40 följande:
    Varför började alla prata om andra världskriget för? Sverige säljer ju fortfarande massor med vapen till diktaturer. 

    www.svd.se/svensk-vapenexport-till-flera-dikt...
    www.svd.se/vapenexporten-okade-2016
    www.dn.se/ekonomi/svensk-vapenexport-slar-rek.../
    För att det är ett spännande historiskt sidospår som TS öppnade för när det stod om Tyskland och andra världskriget i TS.

    Men för att gå till dagens situation så handlar det om kanske 40% inkomster och 60% att bibehålla en kompetens på området - för att kunna försörja oss själva med vapen till vårt försvar.
  • Vattumankillen

    Har visst ganska bra koll på ämnet men det var fel. Sverige sålde exempelvis järn till Nazisttyskland under andra världskriget, inte vapen. 

    Men järnet kunde användas till tillverkning av vapen.

  • Vattumankillen

    Men nu sedan ett par veckor har politikerna i Sverige ändrat reglerna och de ska ta hänsyn till om landet är demokratiskt eller inte när de säljer vapen. Men de kommer kanske ändå sälja vapen till diktaturer.

  • Henrikzzz

    Om inte Sverige säljer vapen till en diktatur, så kommer ett annat land att göra det. Det är inte så att diktaturen i fråga inte får tag i vapen bara för att Sverige bestämmer sig för att inte sälja. Då kan vi lika gärna sälja vapen och gynna vår vapenindustri och export, för världen blir inte bättre bara för att vi ska känna oss moraliskt duktiga och sluta sälja vapen. 

  • Borgaren

    Pengar, är kanske svaret, pengar luktar inte.

  • Flash Gordon
    Borgaren skrev 2017-07-29 12:07:50 följande:
    Pengar, är kanske svaret, pengar luktar inte.
    Men än mer, egen militär industrikompetens.
Svar på tråden Varför säljer Sverige vapen till diktaturer?