Hur berätta för mina föräldrar?
Hej!
Jag är snart 21 och min sambo är 27 och vi plussade igår! Vi är så himla glada och vill det här mer än någonsin men jag är orolig över att berätta för mina föräldrar. Eller framförallt för pappa.
Min mamma kommer nog bara bli superglad över att få bli mormor. Däremot har pappa sagt under hela min uppväxt fram till för 6 månader sedan att jag inte får bli gravid innan jag är 25. Det är ju dock inte hans beslut men jag är pappas flicka och vill inte göra han arg eller förstöra vår relation överhuvudtaget.
Min tanke är att jag vill berätta för mamma så fort som möjligt för att jag vill ha henne som bollplank och jag vill kunna fråga henne om alla tusen frågor som jag har. Men kan jag berätta för bara mamma först och berätta för pappa en annan dag? Alltså typ fyra dagar senare? Bara för att se mammas reaktion och kunna prata ut med henne om hur jag känner. Eller är det fel? Mina föräldrar är gifta och bor ihop så det kan bli konstigt för henne.
Åhhhh, ge mig tips är ni fina!