Feber 4 gånger på tre veckor
Hej, alltså, måste bara höra med er föräldrar där ute. Är detta normalt och händer många barn?
Min son på 1,5 år har haft feber FYRA gånger på tre veckor, inte lite feber utan 40-41,5 grad varje gång. har pratat med 1177, VC och akuten och alla säger att det är normalt att barn är sjuka såhär ofta..? Och att de ofta har såhär hög feber och är inget att oroa sig över, är det så?
Feber 3 dagar - feberfri 3 dagar - feber 3 dagar - och så har det rullar på.
Själv har det inte blivit mycket sovande dessa tre veckor, när sonen har feberfrossa och studsar i sängen och har över 41 i feber och måste maxa alvedon och Ipren varje gång för att så ner den 1-2 grader.
Sen en liten sidfråga, min bil är på verkstaden, sambon är i Stockholm och jobbar och jag bor mitt ute på landet utan buss och när sonen får feber mitt i natten, upp mot 41,5 tycker 1177 att man ska åka in, hur fasiken gör man då? Har inga släktingar som kan låna bil heller, närmaste bor 40 mil bort..