Min sambos tonåringar, vad ska vi göra?!
Flyttade förra året in hos en man med två söner, då 12 och 16. Jag har själv haft en frånvarande far och tyckte det var otroligt fint hur nära relation mannen har med sina söner. Hur han ringde dem för att höra om deras dag och säga godnatt varje dag de inte var hos honom (mamman gör likadant de veckor de är här). De verkade snälla, hjälpsamma och mysiga, och det kändes inte som att det skulle vara några större problem.
Nu har vi bott ihop i drygt 1,5 år, och jag känner mig helt utmattad. Det jag i början såg som en fin egenskap, att han gjort precis ALLT för sina barn och levt för endast dem, börjar jag känna är ett stort problem.
Den yngre sonen är nu 13, han är fortfarande en otroligt snäll och go kille men han klarar inte av att göra nånting utan att få tydliga order och direktiv. Så fort man inte i princip står bredvid och säger vad han ska göra härnäst sätter han sig med sin iPad. Han går visserligen upp själv på mornarna och kommer iväg i tid till skolan men om vi inte står där och säger till så varken duschar han eller tvättar sig (han har börjat lukta riktigt illa, därför viktigt för hans egen skull). Han glömmer när han ska ha prov i skolan, han glömmer ta med böcker hem för att plugga till sina prov, osv. Jag försöker ha approachen att jag inte tjatar, angående prov och skolböcker har jag istället frågat vad han tror kan göra att han skulle komma ihåg bättre, klura på knep tillsammans.
Det är ju än så länge inget jättestort problem men jag upplever att pojken är väldigt osjälvständig och ouppmärksam på omgivningen och oroar mig för hur det ska gå i längden. Min känsla är att hans föräldrar hela tiden gjort allt åt honom och bestämt allt åt honom, sambon är nu mer uppmärksam på det här och gillar inte riktningen det tagit - men det känns ändå som att han fortfarande curlar mycket. Han blir irriterad över att sonen inte plockar undan efter frukosten - men han själv brer ju i princip fortfarande smörgåsen åt sin 13-åriga son! Skjutsar och hämtar när det finns buss m.m... För mig känns det som att den här pojken är extremt osjälvständig och aldrig får ta ansvar. Men kanske fick jag ta för mycket ansvar i den åldern? Vad tänker ni?
När det gäller den äldre sonen är det värre...han har fått ett par rejäla utbrott där han talat om att han minsann inte känner sig välkommen i det här huset längre (trots att vi konstant anpassar oss efter honom), och han har då behandlat sin far fruktansvärt illa, sagt saker jag aldrig hade kunnat drömma om att säga till mina föräldrar. Vid senaste utbrottet, precis efter han fyllt 18, drog han hemifrån och klargjorde senare i ett fruktansvärt manipulativt SMS att han tänkte ta avstånd. Han påstod att hans pappa var oberäknelig, manipulativ och våldsam och detta är verkligen så långt ifrån sanningen. Vi har försökt tänka och analysera kring varför han kan känna såhär men det enda jag kommer fram till är att han helt enkelt inte kan ta att hans pappa säger ifrån och sätter ner foten.
För mig personligen känns sonens beteende oacceptabelt, och jag själv känner att han inte är välkommen här förrän han bett sin far om ursäkt. Jag förstår att det är jobbigt att vara tonåring, med hormoner och förändringar men känner att det finns en gräns för hur man behandlar sina närmaste som gjort allt för en. Problemet här är att sambon bara är ledsen och saknar honom, och hela tiden säger till lillebror att han ska hälsa till honom när de pratar i telefon osv... Varje gång jag hör detta blir jag förbannad, jag säger inget men det känns SÅ fel inombords. Jag förstår självklart att det är helt annorlunda för mig än för honom, det är ändå hans älskade barn. Men känner jag helt fel i att han borde låta sonen vara helt och hållet just nu? Jag upplever att sonen manipulerar och kör med sin pappa och ju mer pappan visar hur ledsen och förstörd han är desto mer kontroll får ju sonen över honom. Är det helt fel att tänka att det behövs en tydlig gräns och att en förälder faktiskt säger "du tilltalar inte mig på det här viset"?!
Som det är nu mår sambon hemskt dåligt och jag är både arg och ledsen, och lillebror tycker såklart det är jättejobbigt då hans storebror ju är hans idol... Jag är även rädd för hur detta ska påverka relationen mellan lillebror och pappa. Någon med tankar och råd?