Yes82 skrev 2016-02-17 16:46:38 följande:
Hej!
En av mina närmsta vänner förlorade sin förälder igår. Allt gick mycket snabbt, ett läkarbesked och död två veckor senare.
Vi bor i olika städer och messar mycket men jag kanske borde ringa? Är det för tätt inpå att ringa dagen efter? Tänker att de i familjen behöver tid för varandra i denna tuffa situation.
Men vad tror ni? Hur länge ska jag vänta? Har läst massa trådar om att man absolut ska ringa och inte lägga det ansvaret på den som sörjer, men vill inte tränga mig på i sorgen heller.
Tacksam för svar.
/En ledsen vän
jag tycker du kan börja med att skicka ett sms, beklaga sorgen och skriva att du ska ringa henne ( vilken dag du nu bestämmer dig att ringa ) och att du förstår om hon väljer att inte svara men att du vill att hon ska veta att du tänker på henne och att du finns där om hon vill prata om sorgen eller vad som helst annat, och att hon svarar när/om hon orkar, att inte känna press att prata med folk.
Jag förlorade själv min bästa vän sedan 22 år tillbaka förra året, när folk ringde kände jag mig tvungen att svara ( vet inte varför men ibland känns det så ) men några smsade innan och skrev att dom ska ringa men förstår om jag inte orkar svara, men att dom finns där och kommer ringa varje dag och att jag svarar när jag vill helt enkelt, det kändes bättre för mig än att folk bara ringde sådär. det är ju olika för alla men personligen uppskattade jag smset innan samtalet :)