Kvinnan kan vara hemma och laga mat istället för att jobba. Vi behöver en samhällsförändring!
Jag och många med mig, kvinnor i dagens Sverige inräknat, är trötta på det här samhället. Vi är trötta på det är evighetstjatet om att alla kvinnor ska göra karriär, arbeta lika mycket som männen gjort tidigare och hela illusionen om jämlikhet.
Vissa är beredda att stupa bara för att få klassificeras som jämlika, trots att jämlikhetens definition till vilken de rättat sig efter inte är en del av deras egna uppfattning om vad begreppet innefattar.
Vad jag förespråkar är en annan modell, en modell där kvinnan om hon vill har som främsta uppgift att ta hand om hushållet med allt vad det innebär. Hon blir då en arbetande individ, men hennes arbete syftar främst till att underhålla hennes och hennes mans gemensamma hushåll. Uppgifter är exempelvis matlagning och diskhantering, tvätt, städ och barnskötsel.
Vad är det då vi har att vinna på det?
Jag tror att vi har väldigt mycket att vinna på det:
1. Barnen slipper gå på dagis:
Leder till att barnet får med tid med sin mamma under uppväxten. Detta gör att kvinnan får uppleva mer av sitt barns uppväxt och att barnet får mer tid med sin mamma. Dessutom blir fler dagisplatser tillgängliga och trycker på verksamheterna mindre. Ju fler som tillämpar detta, ju fler barn blir det som blir tillgängliga för varandra så de behöver inte bli uttråkade eller få ett socialt fattigt liv. Om man oroar sig för att barnet blir uttråkat på dagarna så kan man skaffa fler barn och på så sätt får barnen ett umgänge bestående av andra barn i ungefärlig ålder.
2. Ett mindre stressigt liv och färre skilsmässor:
Det blir mer struktur i förhållandet, kvinnan och mannen vet på förhand sina uppgifter och det behöver därför inte stressas hela tiden. Dessutom blir det mindre tjafs om vem som ska göra vad. Detta i sin tur kan mycket väl resultera i färre skilsmässor och långvarigare förhållanden.
3. Fler arbeten:
Eftersom många kvinnor spenderar de minst 5-7 år hemma leder det till att fler jobb blir tillgängliga på arbetsmarknaden. Men kvinnan kan mycket väl vara hemma hela sitt "arbetsliv". Hon arbetar egentligen, men hemma då.
4. Kvinnan får ett trevligare liv:
Istället för att springa runt och spy på sitt arbete kan hon istället ägna sig åt att umgås med sina barn, sina djur och med sina vänner. Tänk dig att du istället för att gå och jobba går ut till lekparken dagligen där du träffar dina kvinnliga vänner som lever precis som du. Ni kan ta en fika eller besöka varandra om tiden ger utrymme för det.
5. Mannen får ett trevligare liv:
Han behöver inte bry sig om någonting alls när han kommer hem, mer än att umgås med sin familj.
Jag tänkte att detta skulle uppmuntras! Våra politiker borde uppmuntra till detta för det är ett fantastiskt levnadssätt. Familjer som lever på detta vis skulle kunna få ett tilläggsbidrag, om det inte skulle kunna gå att få ihop med mannens lön. Om mannen tjänar mer än exempelvis 45 000 kronor så skulle tilläggsbidraget inte gå att ansöka om helt enkelt. Tilläggsbidraget skulle kunna anpassas efter hur stor mannens lön är, där man då delar in mannens lön i tre olika kategorier. Tilläggsbidraget ska bara ge möjlighet för familjen att leva så helt enkelt.
Och allt sker inte över en natt, så det slår inte ut det svenska välfärdssamhället genom brist på arbetande individer. Det är mer att man ger folk möjligheten att leva på det viset, att man uppmuntrar till det. Alla kommer inte att börja leva så över en natt bara för möjligheten ges.
VAD TYCKER NI?